ROUDNICE NAD LABEM - V Roudnici nad Labem bude už za čtrnáct dní nově zahájena průvodcovská služba. Po Litoměřicích se Roudnice stává druhým městem na Litoměřicku, které turistům nabídne procházku po historických objektech s výkladem.

Provozovateli služby se stávají Kulturní zařízení Města Roudnice nad Labem spolu se zdejší římsko–katolickou farností.

Od 1. července se pro veřejnost otevírá budova městské Hlásky se stálou expozicí historie města a výhledem na město a jeho okolí z ochozu budovy, areál kláštera augustiniánů s kostelem Narození Panny Marie nebo dosud nepřístupné kaple sv. Josefa a Viléma.

„Průvodcovskou službu, kterou budeme zajišťovat až do 27. září, poskytneme návštěvníkům zdarma,“ říká ředitelka KZM Beáta Krůpová.

„Prohlídkový okruh městem začíná na Hlásce, povede přes most a náměstí až na Staré židovské město se hřbitovem. Ve vybraných dnech, tedy 1. 7., 15. 7., 29. 7., 12. 8. a 26. 8. budou prohlídky zakončeny exkurzí v chrámu Pannny Marie a přilehlé faře,“ informuje ředitelka s upřesněním, že prohlídky budou probíhat od úterý do pátku od 13 do 16 hodin, přes víkend už od 10 hodin.

Městská Hláska dosud byla přístupná jen po předchozí dohodě. Ve správě ji mělo Podřipské muzeum v Roudnici nad Labem. „Teď to bude náš výchozí bod, kde turistům zároveň nabídneme pohledy, informační materiály, či publikace o městě,“ říká Krůpová. „Je to naše premiéra. Uvidíme, jaký bude o službu zájem,“ dodala.

Litoměřice poskytují průvodcovskou službu již devět let. Zajišťují ji pracovnice městského informačního centra. Vloni využilo jejich služeb 24 761 návštěvníků.

„Od ledna do května letošního roku jich bylo 8 279, což je o téměř pět set lidí více než vloni. Naši průvodcovskou službu od ledna využilo 868 návštěvníků,“ poskytla informaci pracovnice litoměřického infocentra Jana Váchová.

Jak uvedla, v letošním roce nebudou nabízené služby rozšířeny. „Řekla bych, že nabídka je tak velká, že to není v tuto chvíli třeba,“ dodala.