U příležitosti blížícího se výročí 100 let skautingu jsme pohovořili s tajemníkem střediska o skautském hnutí v Litoměřicích a o aktivitách českého skautingu.

Letos si připomínáte stoleté výročí skautingu na světě. Jaký vlastně byl počátek skautského hnutí?
Sto let skautingu neslavíme sami, slaví ho celý svět, miliony skautů. 1. srpna 1907 v osm hodin ráno zatroubil Robert Baden–Powell na ostrově Brownsea na roh kudu. Zahájil tím nejen první skautský tábor na světě, ale vlastně i celé první století skautingu. Tady leží úplné začátky skautského hnutí.

Jakých akcí jste se letos již zúčastnili?
Na konci dubna jsme se sešli v Praze na Slavnosti skautských šátků. Bylo to největší setkání skautů v ČR za posledních několik let. Vyvrcholení akce proběhlo na Staroměstském náměstí, kam zástupci oddílů přinesli za každou zemi, ve které jsou skauti, jeden šátek. Okres Litoměřice zastupovali libochovičtí skauti, kteří reprezentovali Kajmanské ostrovy. To bylo v sobotu a hned v neděli jsme se Severem a městěm Litoměřice spolupořádali Den Země. Takže ten víkend byl náročný. V neposlední řadě jsme o posledním květnovém víkendu s DDM Rozmarýn spolupořádali Dětský den na Střeleckém ostrově.

Co dále chystáte v letošním roce ?
Kromě tradičních akcí, jako jsou například letní skautské tábory o prázdninách nebo zářijová Drakiáda, to bude především Světová štafeta 1. srpna. Na tento den, na který připadá stoleté výročí skautingu, si plánujeme výstup na nějakou zajímavou horu či kopec. Ráno za svitu slunečních paprsků, společně s ostatními skauty po celém světě, přivítáme úsvit nového století skautingu. Bude to symbolický vrchol letošních oslav a zlom skautského letopočtu.