VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pes je i členem rodiny

Josef a Růžena Němcovi předvedli své miláčky na výstavě v Litoměřicích

20.5.2007
SDÍLEJ:

Ve psí smečce manželů Josefa a Růženy Němcových je v největší oblibě Zuzana, sedmiletá fena maďarského hladkosrstého ohaře, která se dokáže na své páníčky pěkně pousmát.Foto: Václav Sedlák

LITOMĚŘICE - Pes je jedním ze zvířat, která si získala velkou přízeň člověka. Bývá jeho věrným přítelem, často však plní i mnohem náročnější funkce než je ta společenská. Některá plemena zachraňují lidské životy, jiná pomáhají při zajišťování bezpečnosti či pohybu handicapovaným lidem. Dá se říci, že pes dokáže rodinu ztmelit.

Jsou rasy, které vidíme téměř na každém kroku, jiné jsou velmi vzácné a jen těžko se s nimi setkáme. Určitý přehled o plemenech psů, která se v Česku chovají, si můžeme udělat na výstavách. Jedna taková – Mezinárodní výstava psů všech plemen Nord Bohemia Canis, patřící mezi největší v ČR - proběhla na litoměřickém výstavišti Zahrada Čech.

Pořadatelem byl Kynologický spolek Litoměřice. Funkci ředitele výstavy opět vykonal Josef Němec, člověk, který věnoval kynologii celý život a jeho převážnou část posuzování psů. Shodou okolností na letošní výstavě oslavil jubileum 40 let práce rozhodčího. Řadu let Josef Němec pracoval ve významných funkcích Českomoravské kynologická unie, která tuto výstavu zastřešuje. Funkce už předal mladším kolegům a nyní se věnuje kynologické a myslivecké zálibě ve svých domovských organizacích v Lovosicích a posuzování psů na výstavách.
Ročně je delegován až na 15 výstav po celé Evropě.

„I když cestování bývá únavné, vždy se těším na pracovní a přátelská setkání se svými kolegy. Poslední výstavu jsem absolvoval v polské Lodži, z výstavy v Bratislavě minulý víkend jsem se musel omluvit, protože bych nestíhal povinnosti k naši přehlídce. Na tu přijelo 60 posuzovatelů, z nichž dva byli z Německa a z Polska, jeden ze Srbska a Slovenska. Hlavní rozhodčí byla Libuše Ubrová, které připadla čestná role vyhodnocení nejkrásnějšího psa výstavy. Hodnocení je vždy velice náročné, začíná v kruzích podle rasy, kde jsou psům udělovány známky od výborná po dobrá. Následuje sestavení pořadí a udělení titulů. Všichni ocenění postupují do dalších soutěží. Pro chovatele je účast na přehlídce obrovským zážitkem a velkým očekáváním, že jeho práce prostřednictvím čtyřnohého přítele bude náležitě oceněna. To je i důvod, že v organizacích, které naše unie zastřešuje, máme nejen zkušené, ale také stále nové mladé chovatele,“ říká Josef Němec.

U Němců byli a jsou psi členy rodiny. Někteří do ní přinesli z výstav řadu pohárů a medailí, všichni pak spoustu radosti a potěšení. Josef s manželkou Růženou mají v oblibě lovecké psy, častým plemenem byl v rodině boxer, kterého si oblíbila dcera Vanda. Druhá dcera Hana chová anglického setra. Všichni se sešli na Zahradě Čech – Hanka byla mezi posuzovateli, Růžena se stala zapisovatelkou do rodokmenů a Vanda si nenechala ujít výstavu jako řadový chovatel.

Výstava Nord Bohemia Canis je významnou osvětovou záležitostí. Posuzovatelé v kruzích vysvětlují divákům přednosti i nectnosti jednotlivých psů a upozorňují na to, čemu by se měl chovatel toho kterého plemene vyvarovat. O tom, že chovatelé psů jsou jedna velká rodina svědčí i to, že se dokáží podělit o práci, potřebnou ke zdárnému průběhu přehlídky. Proto se ještě nestalo, aby v dlouhé historii výstav došlo k závažnějšímu problému.

Na organizaci této výstavy se podílí nejen výbor v čele s Josefem Gestenem a zkušenými organizátory jako jsou Jan Chovaneček, Jan Hohenberger, Květa Rejholcová či Josef Hucovič, ale i jejich rodinní příslušníci. Důkazem je i aktivní účast členů Základní kynologické organizace Žitenice s ukázkami výcviku agility, což prezentují především mladí chovatelé za velkého přispění rodičů. Rodinnou záležitostí je rovněž zastoupení útulkem Psí domov manželů Maskulanisových z Řepnice a podobným zařízením z Ústí n.L.

20.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
14

V severních Čechách hrozí tvorba náledí a zmrazků

Ilustrační foto
5

Čekají nás Vánoce na blátě. Na Štědrý den bude až pět stupňů nad nulou

FOTO: Skauti přivezli Betlémské světlo rychlíkem z Kolína

Litoměřice - Do Litoměřic opět po roce dorazilo Betlémské světlo. Vlakem z Kolína ho přivezli skauti a na Litoměřickém nádraží ho převzali jejich kolegové ze skautského střediska Radobýl.

Lovosice selhaly v obraně a po čtyřech zápasech prohrály

Úspěšná lovosická série se po čtyřech zápasech zasekla v Brně, Lovci na palubovce předposledního celku tabulky prohráli 29:32.

DENÍK NÁM FANDÍ: Nový seriál představuje sportovní týmy z regionu

Litoměřicko - Nenechte si ujít pondělní tištěné vydání Litoměřického deníku! 18. prosince v něm najdete fotbalisty SK Bezděkov (muži a přípravka r. 2008).

Vánoční Drážďany lákají tisíce Čechů. Riziko terorismu a vyšší ceny jim nevadí

Dresden - V saské metropoli je všude slyšet čeština. I někteří stánkaři mají nabídku v naší mateřštině.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT