Případů, kdy podvodník předstírá zájem o nabízené zboží, z oběti vyláká přístup k internetovému bankovnictví a poté jí vysaje účet, přibývá. A to přesto, že policie opakovaně a důrazně varuje před neopatrností a o praktikách nepoctivců informuje.

Jeden z posledních případů na Litoměřicku se odehrál ve Štětí. Muž středního věku nabízel přes inzertní portál k prodeji lyžařskou helmu za pět set korun. „Na inzerát se mu ozval údajný zájemce, který předstíral zájem o nabízené zboží. Poškozenému zaslal odkaz na přepravní společnost a ten po jeho otevření zvolil z nabídky svou banku v domnění, že byl přesměrován na stránky svého bankovního ústavu. Zde se přihlásil a vyplnil veškeré přihlašovací údaje do svého bankovnictví, čímž umožnil údajnému zájemci přístup ke svým penězům,“ popsala už poměrně známý trik policejní mluvčí Pavla Kofrová.

Kladivo, kterým agresor ve Štětí útočil
Bil kladivem jak zběsilý, rány schytalo několik lidí venku i v hospodě ve Štětí

Místo očekávaného drobného zisku se však začaly prostředky na účtu přesouvat opačným směrem. Než se poškozenému podařilo účet zablokovat, podvodník odeslal v několika transakcích téměř osmdesát tisíc korun. A jako obvykle, už nekomunikoval.

„Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu, neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a po neznámém pachateli pátráme,“ konstatovala policejní mluvčí. „Pokud se vás kupující bude snažit přimět k nestandartním postupům, nepřistupujte na platbu. Neplaťte kauce, nedoplatky či přeplatky a především nikam nezadávejte své platební údaje,“ zdůraznila.

Ukradená starožitná soška anděla má nevyčíslitelnou hodnotu. Zloděj ji loni ukradl ze zámku na Litoměřicku.
Sošku nevyčíslitelné ceny ukradli ze zámku na Litoměřicku. Hledal ji i Interpol

Princip podvodu je poměrně jednoduchý - platební brána, kterou domnělý kupující své oběti vnucuje, je totiž falešná a sleduje zadávané údaje. Často při tom zneužívá loga a grafiku například skutečně existujících doručovacích a bankovních společností. Člověk, který chce mnohdy prodat v podstatě jen drobnost za pár desítek či stovek korun, podlehne manipulaci a umožní přístup ke svému účtu.

Policie varuje, že podobných případů stále přibývá. Pachatele je přitom velmi obtížné odhalit.

O více než deset tisíc korun přišla například na konci loňského roku mladá žena z Roudnicka. Původně chtěla prodat kraťasy za 80 korun. Deník informoval také o dalších případech - žena místo zisku za kočárek přišla o skoro sto tisíc, jiná chtěla prodat dětské kalhoty, na podvodnou stránku vyplnila své údaje a přišla o 120 tisíc korun. Muž, který prodával aku nůžky, postrádá 235 tisíc.

Ilustrační foto
Zloděj vzal z roudnického hotelu věci za desítky tisíc. Pro další šel do firmy

Častou historkou při podvodech je také údajné ohrožení účtu oběti a nutnost peníze vybrat a vložit na jiný účet přes automat s kryptoměnou. V takových případech telefonují falešní bankéři. Na Litoměřicku se letos na jaře objevily také lživé inzeráty, slibující pejska. Zájemci zaplatili předem nemalé peníze, čtyřnohých kamarádů se ale nikdy nedočkali.

Evergreenem jsou pak předstírané prodeje drahých vstupenek na sportovní či kulturní události. Ani ty od podvodníků lidé po zaplacení sumy nedostanou.