Čtyřicetiletou ženu na internetu zaujala nabídka neznámého muže ze zahraničí, který nabízel exotického papouška. A to zdarma. Nemá prý na něj čas kvůli cestování.
„Neznámý dárce s poškozenou komunikoval přes sociální sítě a nejprve chtěl uhradit poplatek za přepravu, s čímž souhlasila. Dalším požadavkem byl poplatek za klec, následně za pojištění a další poplatky, které již poškozená odmítla poslat. Od dohody ustoupila a požadovala po neznámém vrácení peněz,“ popsala případ policejní mluvčí Pavla Kofrová.
Další scénář už byl „obvyklý“, muž zcela přestal komunikovat. „Důvěřivá žena přišla o více než 12 tisíc korun,“ uvedla mluvčí Kofrová a doplnila, že policie věc šetří jako podezření ze spáchání trestného činu podvod a po pachateli pátrají.
Ačkoliv legenda o papouškovi není častá, samotný princip je zcela totožný s již mnohokrát popsanými případy. Většinou ale podvodníci místo ptáka nabízejí třeba pejsky, které je potřeba dopravit ze zahraničí, zaplatit poplatky a tak dále.
Jen za posledních několik měsíců registrují policisté na Litoměřicku celou řadu případů, kdy lidé svou neopatrností při jednání přes internet přišli o peníze.
Například v březnu jsme informovali o mladých ženách z Lovosic a Štětí, toužících po pejskovi. Obě zareagovaly na inzerát o prodeji štěňat trpasličího jezevčíka. Poslaly peníze, 8 a 10 tisíc korun, ale údajný prodejce pak přestal komunikovat.
Stejně se vyvinul dubnový případ, kde se prodával zlatý retrívr. Podvedený člověk přišel o 10 tisíc korun.
Tisíce korun „vydělali“ na jaře i podvodníci se specializací na vstupenky na velká sportovní utkání. 28letá žena z Litoměřic přišla o 16 tisíc, objednané lístky na fotbalové Euro 2024 byly neplatné. 44letý muž z Bohušovicka dal za permanentky na hokejové mistrovství světa 75 tisíc korun. Vůbec se jich ale nedočkal, podvodník přestal komunikovat. 45letý muž z Litoměřic chtěl také na hokejový šampionát a zaplatil 60 tisíc korun. „Vstupenky neobdržel a falešný prodejce s ním dále nekomunikuje,“ uvedla v březnu letošního roku policejní mluvčí Kofrová.
A to je stále jen menší část podobných zločinů na Litoměřicku. V dubnu muž středního věku ze Štětí nabízel přes inzertní portál k prodeji lyžařskou helmu za pět set korun. Údajný zájemce mu poslal falešný odkaz, který mu umožnil nabourat se mu do účtu. Poškozený přišel o téměř 80 tisíc korun.
Svůj účet zloději otevřel i 46letý muž z Litoměřic. V květnu ho k tomu přiměla vidina zisku z údajného bitcoinového účtu. Přišel o milion korun.
Stejná legenda přesvědčila v červnu i 55letou ženu z Litoměřic. Podvodník jí z účtu odčerpal 10 tisíc korun a ještě si na její jméno sjednal více než stotisícovou půjčku.
V polovině července policie rozebrala případ, kdy si žena v Roudnici nad Labem zakoupila falešný iPhone. V tomto případě má však díky osobnímu předání k dispozici fotografie z bezpečnostního systému.
Jeden z posledních zdokumentovaných podvodů tohoto typu na Litoměřicku se týkal zálohy na dovolenou ve výši 67 tisíc korun. Žena z Litoměřicka sumu poslala někomu, kdo se za pracovníka cestovní kanceláře pouze vydával na sociální síti.