Hokej začal hrát ve 12 letech, to se psal rok 1965. „Moje hráčská kariéra vlastně začala návštěvou hokejových zápasů roudnického áčka. V šedesátých letech, kdy jsme jako děti sbíraly zlomené hokejky, abychom s nimi mohli hrát bandy hokej na suchu. Takovou hokejku nebylo jednoduché získat, protože návštěvnost těchto zápasů byla 600 až 1500 diváků," vyprávěl před časem v rozhovoru pro web HC Roudnice.

Novák později oblékl dres Dukly Nitra. Na Slovensko se vydal kvůli vojenské škole. Zároveň hrál fotbal a závodil v atletice. Dokonce byl druhé v oštěpu na mistrovství Slovenska, coby součást Dukly si vybojoval účast na mistrovství Československa ve štafetě 4x100 metrů. V dospělém věku hrál za Plastiku Nitra II. ligu dospělých, stále se věnoval i fotbalu a královně sportu atletice. Po ukončení školy byl převelen jako voják z povolání do Dukly Litoměřice, brzy se ale vrátil do Spartaku Roudnice. Zůstal věrný i atletice.

Otužilci vytvořili v jezeru Barbora na Teplicku nový český rekord
Nedívejte se, umrznete! Přes osm stovek otužilců se v mrazu ponořilo do vody

„Vzpomínám si na jednu sobotu, kdy jsem ráno závodil v Teplicích v atletice, odpoledne jsem odehrál fotbalové utkání za Spartak proti Teplicím ‚B‘ a večer jsem nastoupil k hokejovému zápasu proti Chabařovicím, ve kterém jsem nastřílel 5 gólů. Na tuto dobu nezapomínám také proto, že jsem se v žebříčku nejlepších sportovců okresu, umisťoval mezi nejlepšími 10 sportovci," zavzpomínal Novák na dobu, kdy zvládal tři sporty naráz.

Po osmi letech dal atletice a fotbalu vale (i když stále kopal na nejnižší úrovni), věnoval se především hokeji. V Roudnici odvedl spoustu dobré práce, později se stal koučem. „Krom toho jsem dál hrál za veterány. Založili jsme mužstvo Old Timers, organizoval jsem spoustu akcí. Hráli jsme třeba i s internacionály Litvínova v čele s Ivanem Hlinkou. Hráčskou kariéru jsem definitivně ukončil v roce 2015 po krásných 50 letech."

Nejeden hokejista z Roudnicka dnes může vzpomínat na to, že ho základům této krásné hry učil Zdeněk Novák. „Trénování mě strašně nabíjelo, protože práce s mládeží je krásná, ale i těžká. Po celou svou trenérskou kariéru jsem se snažil roudnický klub posouvat mezi malé úspěšné kluby, ze kterých občas vyjde nový hráč, kterého uvidím třeba i v reprezentaci."

Zdeněk Novák trénoval do pozdního věku, kvůli zdravotním potížím se odebral do hokejového důchodu před čtyřmi lety; byl zároveň velkým patriotem HC Roudnice.