První týden přípravy je za vámi. Jak zatím hodnotíte hráče?

Je těžké je hodnotit hned po prvním týdnu, až časem se ukáže, jak jsou na tom. Máme tady mladé hráče, a jak je vidím poslední dobou často, tak musejí ještě přidat, aby se dostali na úroveň profesionálního hokeje. Když budou pracovat tak, jak pracovali v prvním týdnu, tak jejich úroveň půjde nahoru. Sice byl ten první týden takový adaptační, ale zase ne jako obvykle, jelikož jsme začali o týden později. Takže už jsme měli dvoufázové tréninky, ale od tohohle týdne už to bude určitě náročnější. Litvínovští hráči se již připravovali tři týdny se svým klubem a od úterý se připojili k nám.

Kolik hráčů už zapojilo do přípravy a kolik jich ještě přibude?

Trénovat budeme se skupinou okolo dvaceti hráčů. Máme tu několik místních kluků pod smlouvou a pak také z ostatních týmů. Stále jednáme s ČSLH o nově vznikajícím projektu a uvidíme, kdy se připojí ti hráči, kteří budou do této spolupráce spadat. Nevíme zatím, jestli to bude už v červnu nebo až na ledě.

Jak vypadá jednání s ČSLH? A co by to mělo přinést hráčům, popřípadě klubu?

Já bych to zatím nechtěl komentovat, dokud to nebude hotové. Nejprve se celá věc musí dotáhnout do konce a pak s tím veřejnost seznámíme.

Jsou v hledáčku ještě nějací zkušenější hráči?

Můžu prozradit, že budeme mít šest svých zkušenějších hráčů. Víceméně všichni jsou dohodnutí, ale musí se nejdřív podepsat smlouvy a dořešit věci s mateřskými kluby. Jak bylo napsáno, tak jsou to zatím čtyři hráči – Kalla, Jebavý, Smetana a Pavlas, kteří mají smlouvy. Další zveřejníme.

Pojďme se vrátit k minulé sezoně. Cíl jste nesplnili, jak ji hodnotíte?

Play out je pro mě osobně obrovským zklamáním. Za svoji kariéru jsem ještě nebyl u mužstva, které by nehrálo play off nebo baráž o postup. To, jaký byl konečný výsledek, si myslím, že neodpovídalo výkonnosti mužstva. Když jsme si po sezóně sedli a rozebrali to, tak tam bylo několik velkých zlepšení oproti předloňské sezóně, která jsou ostatně vidět ve statistikách. Celkově jsme měli poměr skóré o 26 gólů lepší a naopak jsme jich obdrželi o 44 méně. Trestné minuty nám spadly o 380 minut, což je strašně velké číslo. Ve skóre jsme skončili pátí a v poměru střelby sedmí. To znamená, že jsme podle statistik měli skončit někde ve středu tabulky. Proč jsem tam však nebyli, je otázka toho, co se nám nepodařilo nebo v čem jsme se zhoršili. Nepodařilo se nám přivést posily, které by opravdu posílily mužstvo. Něco jsme od nich očekávali a to nenaplňovaly. Takže z tohohle pohledu se nám zhoršil útok. S tím souvisí produktivita a také přesilové hry, které se nezhoršily o moc. Od prosince jsme už hráli s omlazeným kádrem, odešli Pletka, Paločko a Rubeš. Další důležitou věcí byl úzký kádr Hradce. V předminulé sezóně tady bylo daleko více hráčů a také se tady protočili hráči jako je např. Vašíček, Čáp, Vantuch či Troliga, se kterým jsme se tedy nakonec dohodli na ukončení a odešel na Slovensko. V sezóně 2015/2016 tady bylo tedy větší množství zkušených hráčů. V té uplynulé, kromě Frühaufa, který zde odehrál jen začátek sezóny, sem tito zkušení hráči už nechodili. Byli tady pouze hráči, řekněme do dvaadvaceti let, kteří se tady ohrávali a sbírali zkušenosti. Tyhle věci také ovlivnili sezónu.

Postup aspoň do předkola nám unikl o kousek, nicméně jsme viděli hodně zlepšení. Dost utkání jsme prohráli o gól, kde nám ti rozdílový hráči chyběli. Třeba v Jihlavě jsme prohráli dvě utkání, kde jsme mohli vyhrát aspoň jedno, kdyby bylo vše, jak má být. Byly tam zbytečné ztráty, ale i takové které jsme nemohli ovlivnit. Takže celkově to bylo velké zklamání, i když jsme v průběhu omladili kádr, ale myslím, že aspoň předkolo jsme si zasloužili.

Hodně hráčů skočilo oproti loňsku. Proč jste rozhodli pro takovou změnou?

Všichni, kdo sledují hokej v Litoměřicích, vědí, že jsme spolupracující klub. Což znamená, že nejsme žádný bohatý klub, velkoklub, velkoměsto, nemáme postupové ambice atp. Jako spolupracující klub jsme vždy více či méně na někom závislí. Teď to byly dva roky s Hradcem, předtím se Spartou. Spolupráce přináší některá úskalí, která nejsou pro kolektivní sport úplně pozitivní, což znamená, že dochází k obměně kádru během sezóny a nejsme závislí sami na sobě. Většinová spolupráce s Mountfieldem HK skončila a další takový extraligový klub není, který by chtěl tak provázanou spolupráci. Schválně to nechci nazývat farma, i když to určitě na té bázi bylo. V tuhle chvíli tady máme kluky z Litvínova, jednáme o některých hráčích ze Sparty, budou tady tři kluci z Hradce, kteří zde pokračují i po ukončení spolupráce. Toto velmi úzce souvisí s ekonomikou klubu. Většina ligových týmů má daleko větší rozpočty a jsou závislé pouze samy na sobě. V tuto chvíli si tady necháme šest hráčů pod smlouvou, zbytek bude ze spolupracujících klubů nebo z nově vznikajícího projektu. Takže momentálně neřešíme předsezónní ambice, kde chceme a nechceme být. Tato otázka není na pořadu dne. Teď to bude o tvrdé práci a ve své podstatě půjde hlavně o výchovu mladých hráčů celkově pro český hokej. Je dobré, aby tohle zaznělo před sezónou, protože absolutně nedokážu říct, jaké bude mít mužstvo složené z šesti zkušenějších hráčů a sedmnácti mladých kluků ambice a na co bude schopno dosáhnout. Ale samozřejmě každý chce vyhrávat a být co nejvýš.

Jak bude vypadat spolupráce s Litvínovem? Bude podobná jako s Hradcem Králové?

Nebude to, tak jako s Hradcem, protože klubů, od kterých budeme mít hráče, bude víc. Litvínov sem dal mladé hráče, od kterých chtějí, aby hráli první ligu. Většina těch kluků prošla Mostem, nejsou to špatní hráči, ale jako mladí nedostávali moc prostoru v první lize, takže jim chybí zkušenosti. To kolik jich tady zůstane, záleží jen na nich, v tom to bude jiné.

Proč jste se rozhodl tady zůstat?

Opravdu mě oslovila možnost spolupracovat se svazem, i když dnes nevíme, kolik tady bude hráčů, kolik jich do toho půjde. Ale tahle myšlenka se mi opravdu zamlouvá a zároveň budu u reprezentace do 19 let, takže to bude celé propojené a to rozhodlo o mém pokračování.

Miroslav Kejmar, www.hclitomerice.cz