Litoměřický Stadion letos válí. Na dohled jediné výhry má třetí Kladno, přesto trenér Daniel Tvrzník ví, že prostory pro zlepšení tým má. „Čtvrté místo je stejně blízko, jako desáté. Hráče postavení v tabulce motivuje,“ tvrdí.

Slavii jste smetli rozdílem třídy, herně šlo ale o vyrovnané utkání, souhlasíte?
Naprosto. Rozhodlo to, že jsme byli nesmírně produktivní. Konečně se nám povedla koncovka a napadalo nám to tam. Slavia je velice nepříjemný soupeř.

Klíčem k rozhodnutí byly opět přesilové hry, pracovali jste v posledních týdnech na vylepšení této disciplíny?
Početní výhody cvičíme pořád. V posledních utkáních je ale naše lajna hrála až do kuchyně, proto se nám nedařilo je využívat. Chtěli jsme po hráčích, ať to zjednoduší, více střílí, to byl klíč k úspěchu.

Zejména v první třetině vás držel brankář Michajlov, s Benátkami zase zářil Tomáš Král, jste rád, že máte tak vyrovnané gólmany?
Je to velká výhoda. Navíc zde máme i třetího brankáře Daniela Dvořáka. Nemusíme se bát, když je některý z nich mimo hru. Všichni tři podávají výborné výkony.

Proti Slavii se prosadily všechny útoky, to musí trenéra potěšit, že?
V posledních zápasech nás střelecky táhla hlavně první lajna, produktivita těch zbylých nebyla úplně optimální. Povedlo se nám v tomto ohledu zlepšit a výsledek vypadá hned lépe. Je to naše nejvyšší letošní výhra.

V sestavě se navíc objevil Matyáš Kantner, který zde působil loni jako junior, jak hodnotíte jeho výkon, který ozdobil gólem?
Trápilo ho, že se nějakých snad třicet utkání nemohl prosadit, teď byl zraněný, takže mu trošku chybí herní praxe. Je to pro něj výborný start, vstřelená branka ho určitě povzbudí. Druhou lajnu výrazně oživil, takže to bude přínos pro celý tým.

Jak se zrodil jeho návrat do Litoměřic? Sledoval jste ho v Plzni či v Jihlavě?
My jsme museli reagovat hlavně na to, že máme zraněného Oscara Flynna, u kterého je to na delší dobu. Řešíme i některé další absence, navíc jsme potřebovali oživit útok v dalších formacích, které se střelecky trápily. Jeho pomoc jsme si tak vyžádali sami, protože víme, do čeho jdeme.

V tabulce jste tři body od třetího Kladna, nemůže to mladé mužstvo trošku pobláznit v hlavách?
Nemyslím si. Naopak podle mého je to pro kluky pozitivní motivace, a to hned ve dvou ohledech. Zaprvé vidí, že když makají, mohou hrát hodně vysoko. Proti Slavii jsme zblokovali snad dvacet střel, vidíte, že ti kluci chtějí. Na druhou stranu desáté místo je stejně blízko, jako to třetí, takže nesmíme polevit.

Když už jsme u toho mládí, lídrovi z Českých Budějovic byly kontumovány dva zápasy za neoprávněný start hráčů, který souvisel s pravidlem o mladících, co si o tom myslíte? Je to dobré pravidlo?
My máme mladých hráčů spoustu, takže já ho kvituji. Asi to není téma na jednu otázku, ale ve zkratce si myslím, že bez tohoto pravidla by hrálo v lize ještě méně mladíků, než v ní hraje nyní. I přes uzavření soutěže směrem dolů, kdy se nesestupuje, dávají mladíkům opravdový prostor zhruba tři týmy, což je málo.

Před sezónou jste si přál dělat body hlavně doma, což se daří. Ovšem v tabulce domácích zápasů jste druzí, zatímco venku až třináctí, v čem je tak diametrální rozdíl?
V první řadě je tam trošku nepoměr domácích a venkovních zápasů. Doma jsme hráli tuším třináctkrát, venku jen desetkrát. Celkově se ale každému hraje doma lépe, sebevědomí je úplně jiné. My jsme navíc venku ztratili některé duely zcela zbytečně. I přes dobré výkony se nám třeba nedařilo v zakončení. Věřím, že to nyní vylepšíme. Stále ale tvrdím, že pokud chceme dosáhnout našeho cíle, musíme bodovat především doma, což se nám díky bohu daří.

Nyní jedete do Přerova, který se v posledních zápasech trápí. Jaký je recept na úspěch?
Stále stejný. Houževnatost, bojovnost, nasazení. Musíme hrát svou hru tak, jako ve dvou domácích duelech proti nim. Přehrát je pohybem a aktivitou. Pro nějaké souboje a přetlačovanou mají tým daleko lépe vybavený. V Přerově je navíc velice bouřlivá atmosféra, hraje se tam strašně těžko. Navíc paradoxně by pro nás bylo možná lepší, kdyby měli sérii třeba tří výher a trošku nás podcenili. Takto budou chtít špatnou sérii zcela jistě utnout, čeká nás tedy velice těžké utkání.

Blíží se polovina sezóny, jste se současnými výkony a výsledky spokojený?
Musíme být, to jinak nejde. Když se podíváte na náš kádr třeba v 5. kole a nyní, je tam tolik změn, že je až s podivem, že se na náš hokej dá koukat a jsme na pozicích, kde jsme chtěli být. Já osobně doufám, že se tabulka už začne trošku trhat a my zůstaneme v těch horních patrech.

Co by se dalo ještě zlepšit a kde naopak výsledky předčily vaše očekávání?
Skvělá čísla máme v přesilovkách i oslabeních. Všechny naše speciální formace mají vynikající čísla. Máme na to vhodné typy hráčů, takže tam jsme jednoznačně spokojení. Zlepšit ale potřebujeme koncovku u některých mladých hráčů, tam nás tlačí bota. Je důležité mít více střelců.