S ohledem na to, že jste do soutěže vstupovali těsně před jejím startem, jste asi s konečnou devátou příčkou spokojeni. Nebo ne?
Ano. Cíl, který jsme měli, jsme splnili. Samozřejmě víme, že především doma jsme mohli získat víc bodů, ale kdyby nám před sezonou někdo řekl, že skončíme devátí, brali bychom to.

Mohli jste skončit i výš, do play off vám v jednu chvíli mnoho nechybělo.
Někdy před koncem roku jsme měli na osmičku minimální ztrátu, ale došly nám síly. V zápasech, ve kterých jsme inkasovali jako první, už jsme to nedokázali otočit. Projevila se absence kvalitnější přípravy na ledě i na suchu. Výkony prostě nebyly takové, aby stačily na play off.


V průběhu sezony se v litoměřickém dresu vystřídalo hodně hráčů.
S tím jsme trochu počítali, tým se dával dohromady za pochodu. Ale zhruba od konce listopadu byl stabilizovaný. Měli jsme čtyři pětky, které občas doplňovali hráči na střídavý start. Myslím, že teď už je základ mančaftu položený.

Do sezony jste šli v brance s Volkem, ten však v Litoměřicích dlouho nevydržel. Proč?
Taková byla dohoda. My jsme rádi, že nám ho v úvodu Ústí půjčilo. Troufám si tvrdit, že gólman srovnatelných kvalit v soutěži nebyl. Vždyť si pak zachytal i několik extraligových zápasů. Pak přišel z Mostu Slipčenko, který je také velmi kvalitní. Oba nás podrželi.

Spokojeni můžete být i s návštěvností. V základní části na vás přišlo celkově nejvíce diváků, doma jste v tomto směru těsně za Sokolovem.
To nás hodně těší. Když vezmeme v úvahu, jak to u nás na zimáku vypadá a že jsme dávali mančaft dohromady týden před soutěží, je to paráda. Chodilo na nás kolem pěti stovek fandů. Víme, že máme co zlepšovat. Zázemí pro diváky, ale i herní projev. Teď budeme mít více času na přípravu, na doplnění mužstva podle našich představ, takže doufáme, že nabídneme ještě lepší hokej, na který bude chodit minimálně stejný počet fanoušků. Ukázalo se, že v Litoměřicích je po hokeji hlad.

Bylo těžké vyrovnat se konkurenci?
Ve druhé lize jsou většinou týmy, které tuto soutěž hrají už několik let. Kádry se příliš nemění, jsou sehrané. Už proto to má každý nováček hodně těžké. Musí si vytvořit nějaký základ mužstva, který pak může doplňovat. Vše se točí kolem financí. Třeba Chrudim nebo Benátky mají rozpočty, které se blíží deseti miliónům korun na sezonu. My hospodaříme zhruba s desetinovým. I Děčín, Klášterec či Mělník mají tak trojnásobek toho našeho. Kdyby někdo přišel, položil na stůl tři milióny s tím, že chce hrát do čtvrtého místa, tak je to samozřejmě jednodušší, než uhrát to samé s polovičním rozpočtem. Druhá liga se zadarmo nehraje. Některé týmy jsou profesionální, jiné mají třeba čtyři dobře placené hráče. My jsme ale chtěli jít jinou cestou, začali jsme už minulý rok v přeboru. Chceme stavět na našich odchovancích, na mladých hráčích se vztahem k Litoměřicím. I letos z dvaceti hráčů bylo alespoň 12 odchovanců. Mládež se tady dělá dlouhodobě dobře. Postupně budeme stahovat kluky, kteří prošli juniorskou extraligou a zabudovávat je. Současný tým má perspektivu. Kromě čtyř třicátníků to jsou samí mladí kluci. Utvořila se dobrá parta, je na čem stavět.

Tým zůstane pohromadě?
K nějakým změnám dojde. Pokud chceme hrát lepší hokej, mít více bodů, atakovat třeba příčky zaručující play off, musíme posílit. Počítám, že takových pět až šest nových hráčů přijde. Prioritou bude samozřejmě zajistit kvalitního gólmana. Naši Šembera i Koblischke jsou nadějní, ale ještě mladí. Jedničkami budou asi až za pár sezon. Potřebujeme někoho zkušeného.

A neodejde nikdo? Třeba takový Patzenhauer patřil v bodování k nejlepším.
Je to litoměřický odchovanec, bydlí v Ústí, má to kousek. Něco spolu máme odehráno, vyhovíme si. Věřím, že zůstane.

Především v závěru sezony jste nebyl spokojen s disciplínou, byli jste často vylučovaní.
Disciplína nebyla taková, jakou bychom si představovali. Ke konci se nám už tak nedařilo, tam jsou pak ty emoce silnější. Fauly pramenily i z toho, o čem jsem se zmínil. Neměli jsme síly, nestíhali jsme jeden na jednoho, pomáhali jsme si nedovoleně. Vylučování nás stála dost bodů. Alespoň víme, na čem máme pracovat příští sezonu.

Ta pro vás začne kdy?
Ještě teď se chodíme sklouznout, ale kluci dostanou brzy volno. Letní přípravu začneme v dubnu, budeme trénovat asi dva měsíce na suchu, pak dostanou hráči volno tak do 25. července, od 1. srpna už budeme na ledě. Počítáme tak s osmi přípravnými zápasy.