ROUDNICE NAD LABEM - Hokejisté HC Roudnice si vybojovali v nedávno skončené sezóně 2006/2007 postup do třetí nejvyšší soutěže – II. ligy. To s těmi příjemnými starostmi přineslo i ty méně radostné. Především bylo třeba sehnat dostatečné finanční krytí. Zda se to podařilo, o tom jsme si povídali s užším vedením prvního týmu. Roudničtí chtějí od nové sezóny najet také na zcela odlišný model práce, především v mládežnických kategoriích.

Realizační tým se ještě rozšíří

Hokejisty Roudnice povede i v nové sezoně z postu hlavního kouče Zbyněk Pour. Vedoucím zůstává Radek Čos, kustodem Milan Košinár. „V současné době ještě hledáme jednoho maséra a jednoho kustoda. Rozšířili jsme také organizačně-manažerskou část týmu, do které budu patřit já, Michal Krajč a počítáme s tím, že ještě zástupce sponzorů,“ prozrazuje prezident klubu Luboš Matek.

O posilách pro áčko se jedná

Přípravu na novou mistrovskou sezónu zahájili roudničtí hokejisté už minulé pondělí. Nabírají fyzickou kondici na Tyršově stadionu i v posilovně. To bude trvat do konce června, pak následuje pauza a na led se půjde někdy v srpnu. „Máme rozjednáno pět až šest posil, které zatím trénují v ligových klubech. Vedeme jednání s extraligovou juniorkou Sparty Praha.

Mužstvo táhli v minulém ročníku Richard Žemlička a Pavel Šrek. Ríša s největší pravděpodobností zůstává a usilujeme i o setrvání Pavla Šreka,“ prozrazuje Radek Čos. „Byli bychom rádi, kdyby v našem dresu hrálo víc Roudničáků, ale bohužel jich na potřebné úrovni v současnosti tolik není. Snad se to časem změní,“ přeje si Michal Krajč.

Na druhou ligu finance budou

Na vyšší soutěž je podle střízlivých odhadů třeba minimálně dvou až tří milionů. Vedení týmu proto oslovovalo celou řadu sponzorů, neopomnělo ani radnici.

„První jednání s městem o podpoře proběhla už poté, co jsme se dostali do kvalifikace. Podle toho, jak se vyjadřoval starosta Zdeněk Kubínek, nám to přišlo celkem reálné. Na jednání jsme byli několikrát, i na radě, kde jsme předložili náš projekt. Nechtěli jsme totiž do ligy vstoupit, chvíli tam živořit a spadnout. Byli jsme ujišťováni, že jednání se vedou, jsou složitá, ale ať jsme optimističtí. Na poslední schůzce zrovna tak, ale hodinu na to jsme se dočetli, že rada naše požadavky na další podporu zamítla. Jako poděkování za postup do ligy dostaneme dvě sady dresů. Za ty samozřejmě děkujeme, ale čekali jsme přece jen trochu vstřícnější přístup ze strany města, které díky nám bude na druholigové hokejové mapě,“ říká vedoucí týmu Radek Čos.

„Je pravda, že mládež má ledy zadarmo, ostatní mají výrazné slevy, ale tak úplně zadarmo to není. My jsme převedli majetek HC na město a součástí darovací smlouvy bylo právě to, že budeme mít tyhle nadstandardní podmínky,“ upřesňuje Matek a dodává: „Dostali jsme se na spodní hranici pro fungování v lize a věříme, že ještě nějaké finance seženeme. Generálními sponzory budou Victoria Tip, firma Zedníček a Sevaron, s.r.o. Pokud by se našel ještě někdo, budeme jen rádi.“

Chtějí pozvednout především mládež

Roudnickým samotná účast ve druhé lize nestačí. „Je to sice hezké, ale určitě to není náš dlouhodobý cíl. V nějakém horizontu bychom chtěli, aby se tady hrála I. liga. Teď ale budeme spokojeni, když se v soutěži udržíme, budeme někde v klidu, osaháme si to. Naše plány jsou dlouhodobé, do toho s tím i naši partneři šli. Chceme do té doby také ještě zkvalitnit zázemí,“ říká Matek.

„Ta nejpodstatnější změna se ovšem bude týkat mládeže. Chceme zcela změnit fungování týmů, strukturu. U mládeže se zvolí jiné priority. Šéftrenér, kterým bude Zbyněk Pour, musí pracovat se všemi trenéry, školit je, dávat metodiku každé kategorii. Aby se nestávalo, že si každý bude trénovat, jak chce. Všechno musí mít jasný řád. Není třeba se honit za výsledky. Ty, když se s těmi nejmenšími dobře pracuje, se pak musí dostavit. Příkladů je hodně. Třeba Slavie v prvních ročnících dostává nakládačky, ale v těch starších se to pak obrací. A podpořit především mládež, to je i hlavní zájem sponzorů, kteří se ztotožnili s našimi dlouhodobými záměry. Postupem času se, jak alespoň doufáme, do trénování zapojí i naši bývalí hráči. Aby měli mladí hokejisté své vzory v podstatě každodenně na očích. Ti, kteří se roudnické mládeži věnovali až dosud, samozřejmě zaslouží dík. Dělali to v jiných podmínkách, ty by se nyní měly změnit,“ věří Michal Krajč .