Výjezdová jednotka je dvanáctičlenná a je zařazena v JPO V. K dispozici má vozidlo Avia A 31 a dvě čerpadla RS 12 do přívěsu za ní.

„Technika není nejmladší, a tak nás to samo o sobě nutí do její údržby, aby byla pro případ výjezdu připravena,“ říká velitel jednotky a starosta SDH Kostomlaty pod Řípem Milan Náhrabecký.

Členové jednotky, stejně jako ženy z kostomlatského sboru, se zúčastňují závodů v požárním sportu, většinou okrskových soutěží.

Hasiči by rádi přitáhli ke své činnosti mládež z obce, ale to prý vůbec není jednoduché. „Je tady silná základna fotbalistů a soutěže se prolínají s těmi hasičskými. Když je potřeba s něčím pomoci, mladí umí za práci vzít, ale fotbal v zájmech prostě vítězí,“ konstatuje starosta sboru.

Na hasiče z Kostomlat se vedení obce často obrací. Letos, stejně jako v loňském roce, prořezávali stromy. V plánu mají ozdravný prořez topolů na fotbalovém hřišti. Třikrát ročně čistí strouhu u požární nádrže, proplachovali také 300 metrů kanalizace.

Hasiči nechybí u Dětského dne, připravují pro děti rozloučení s prázdninami, Mikulášskou nadílkou. „Největším lákadlem na letošním Dni dětí se stala trampolína, což byl sponzorský dar,“ připomněl Milan Náhrabecký.