Potřebují–li pomoci hasiči, funguje to i obráceně. „Ještě se nestalo, že bychom si někdy navzájem nepomohli,“ konstatuje velitel Sboru dobrovolných hasičů Dřemčice Václav Šantora starší.

Sbor funguje nepřetržitě 124 let

První písemná zmínka o dobrovolném hasičstvu v obci Dřemčice spadá do roku 1885, odkdy si pokladní knihu z tohoto roku tady předávají z generace na generaci. Činnost dřemčických hasičů nepřerušily ani světové války a členská základna se od počátku vždy pohybovala kolem 35 lidí.

Dnes je to ale výrazně více – SDH Dřemčice má 56 členů, z nichž čtyři tvoří zásahovou jednotku. Ta při svém zařazení v JPO IV má k dispozici vůz Avia A 31. Členové jednotky se ale spíše věnují, stejně jako dřemčické hasičky, požárnímu sportu.

„U nás totiž nehoří. Naposledy to bylo snad před nějakými čtyřmi pěti lety. Kontejner jsme hasili vodou z hydrantů,“ usmívá se Václav Šantora.

Požární sport a historická technika

Dřemčičtí hasiči, jejich družstva mužů a žen, jsou pravidelnými účastníky Krušnohorské ligy v požárním sportu. Jsou pořadateli soutěže Pohár starosty obce Třebívlice. Jejich největší chloubou jsou hasičské vozy – veterány.

Především koňská stříkačka od firmy Čermák z Teplic z roku 1885 a také auta PS 8, PS 12 a PS 16. A tak s nadsázkou říkají, že je už nemají kam dávat…