V současnosti jich má 28. „Je to málo, ale jsme hrdí na to, že se nám podařilo udržet kontinuitu ve fungování sboru. Vždyť v obcích v okolí, jako jsou Michalovice, Malíč, Kamýk, Libochovany, Žalhostice a Píšťany sbory zanikly,“ upozorňuje starosta velkožernoseckých hasičů Alfréd Uhl.

Jednotka je zařazena v JPO–V, v hasičské zbrojnici parkuje kromě avie vyrobené v roce 1991 a Pragy V3 S z roku 1961 také historická stříkačka D16. „Zatím se jí ale nechlubíme, i když je funkční. Není totiž v takovém stavu, v jakém bychom ji ještě chtěli mít,“ říká Uhl.

Zásahů absolvuje jednotka, vzhledem k svému zařazení, pomálu. Letos v létě se hasiči zapojili do pátraní po dvou osobách, které se měly ztratit u píšťanského jezera.

Dopadlo to dobře, ti lidé se naštěstí brzy sami objevili. Loni se SDH Velké Žernoseky zúčastnil společně s dobrovolnými hasiči z Terezína, Litoměřic a litoměřickými profesionály námětového cvičení s „požáry“ u Kamýku a pod Kalvárií.

Hasiči se podílejí i na akcích v obci, jako je Dětský den nebo Mikulášská nadílka v mateřské škole. Loni založený kroužek pro mladé hasiče vedou Petr Frída a David Takacs.