Na počet 320 obyvatel v obci má až neuvěřitelný počet členů – 93. Z nich je 45 mužů, 16 žen a 32 dětí. Mezi dvaadvaceti chlapci a deseti dívkami z SDH Dušníky ale nejsou jen místní.

V tomto směru má zdejší sbor takovou pověst, že sem dojíždějí děti z Nížeboh, Brňan, Libochovic a Roudnice nad Labem.

Mládeži se věnují dušníčtí hasiči od roku 2004. A v posledních letech s ní dosáhli v rámci okresu v požárním sportu velmi dobrých výsledků. Jen letos zvítězili mladší i starší žáci v Křešicích na Poháru starostky, v soutěži O putovní pohár mládeže SDH Předonín mladší žáci vyhráli, starší skončili na druhém místě.

A v okresní soutěži celostátní hry Plamen v sezoně 2008 – 2009 mladší žáci SDH Dušníky vybojovali druhé místo.

„Pro okres Litoměřice se uskutečňuje tato soutěž už druhý rok u nás,“ říká jeden z vedoucích mládeže Roman Pakandl. Kromě toho pořádají Dušničtí v červenci Memoriál Stanislava Bubeníčka o putovní pohár obce Dušníky. Letos proběhl už šestý ročník, kterého se zúčastnilo 12 družstev mužů a šest družstev žen.

Zbrojnice jako nová

Hasiči z Dušníků jsou pyšní na svoji požární zbrojnici. Její rekonstrukci vesměs dokončili v loňském roce a odpracovali při ní 1800 hodin. „Právě mládež jich má na svém kontě nejvíce,“ chválí nejmladší hasiče jejich vedoucí. Ve zbrojnici parkuje avie, kterou získali dobrovolní hasiči od svých kolegů z požární stanice HZS Ústeckého kraje v Roudnici nad Labem. Jednotka v Dušníkách je devítičlenná.

Nejaktivnější v obci

Podle starosty Dušníků Stanislava Hodíka jsou hasiči tady nejaktivnější organizací. „Jsou na všech akcích, které pořádáme, nebo je sami organizují. Na dni dětí, při pálení čarodějnic, vždy 23. prosince míváme zpívání pod vánočním stromem. Loni jsme s hasiči zorganizovali vypouštění nafukovacích balonků, které uspořádala Frekvence 1. I letos se chceme zúčastnit. 17. listopadu nás opět čeká lampionový průvod,“ vypočítal Hodík.

Loni SDH Dušníky získal od Okresního sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska v Litoměřicích Čestné uznání za podíl na rozvoji dobrovolného hasičského hnutí v okrese Litoměřice a rozvíjení jeho tradic.