Mladí občané se ke zřízení dobrovolného hasičského sboru sešli v Budyni 2. února 1872. Historické anály hovoří o tom, že například v roce 1897 měl zdejší sbor hasičů jednoho čestného člena, 34 činných členů a 38 přispívajících. A jak je tomu dnes? SDH Budyně nad Ohří čítá 63 členů, z nichž je 39 mužů, 8 žen a 16 dětí. Jeho členové se scházejí v hasičské zbrojnici, která byla vybudována v roce 1978.

Počet zásahů roste Budyňská jednotka je vybavená pro zásahy u požárů, dopravních nehod a je schopna vyjet i k technické pomoci. „Počet výjezdů roste. V loňském roce jsme vyjížděli celkem k 65 událostem a letos máme na kontě už 41 zásahů,“ říká velitel jednotky Čeněk Wágner. Ta je zařazena v JPO III a využívána i mimo území okresu při velkých požárech, protože v jejím autoparku je i velká cisterna. Jednotka je vybavena vozidly Tatra 815 6x6 CAS 32, Škoda 706 CAS 24 RTHP a DA 12 Avia A-30.

Úzce spolupracují

SDH Budyně nad Ohří úzce spolupracuje s hasiči v Dušníkách a Přestavlkách. Naposledy si jednotky společně 30. srpna vyzkoušely během prověřovacího cvičení hašení požáru osobního automobilu. Největší „nezásahovou“ akcí letos bylo pro Budyňské v dubnu Takticko – prověřovací cvičení litoměřického okresu, které je největším v okrese.

Letos se ho zúčastnilo 12 družstev jednotek SDH kategorií JPO III a JPO V, které soutěžily v osmi disciplínách. Přátelství budyňských hasičů ale sahá až za hranice. Už loni pozvali své kolegy ze saského Ulbersdorfu na srpnovou soutěž O putovní pohár města Budyně nad Ohří. Stejně tak i letos, kdy se hasiči z Budyně 1. května poprvé zúčastnili soutěže v tomto německém příhraničním městě.