Své první zásahy uskutečnili muži z SDH Chotiměř již v roce 1998 a v současné době vyjíždějí ročně k několika desítkám situací v okolí Chotiměře a Velemína.

K dispozici mají techniku, jakou se může pyšnit jen málokterý dobrovolný sbor. Vlastní tři zásahová vozidla CAS K 24 Liaz, CAS 32 Tatra 148 a DA Volkswagen Transporter 2,5 D. Disponují také kvalitní pomocnou technikou, dýchací technikou a dalším potřebným vybavením.

„Na Lovosicku jsme jedinou jednotkou SDH, která má k dispozici takové množství techniky. Máme však problém s financováním její údržby. Trápí nás především blížící se špatný technický stav výjezdového vozu CAS 32 Tatra 148. Toto vozidlo využíváme při požárech, kde je potřeba většího množství dovezeného hasiva. Může přepravovat až 6 tisíc litrů vody a má také vynikající prostupnost terénem, což se mnohokrát potvrdilo. Na Lovosicku je naše vozidlo jediné, a proto je tolik potřebné. Bylo by škoda je zrušit,“ vysvětluje velitel jednotky Pavel Fulín.

Další dva automobily v požární zbrojnici už byly rekonstruovány. Jejich generální oprava vyšla na 480 tisíc korun. „Veškeré finanční prostředky na opravu jsme čerpali z rozpočtu obce a od sponzora. Chtěl bych jim tedy touto cestou poděkovat,“ říká Pavel Fulín.

Jen během letošního roku zasahovali chotiměřští hasiči už u 22 případů. Rádi by pomáhali i u dopravních nehod, ale nemohou.

„Tíží nás situace s častým výskytem dopravních nehod, systém nám ale neumožňuje u nich pomáhat, protože nemáme vyprošťovací zařízení. Potíž je však v tom, že v současné době na tyto zásahy u nás není pokrytí jednotkami HZS. Hasiči dojíždějí až ze vzdálených Litoměřic,“ vysvětluje velitel.

Sbor nezapomíná ani na občany vlastní obce. Pořádá tu každoročně kulturní akce pro děti i dospělé. Zajišťuje například organizaci dětských dnů, které jsou zaměřeny na požární ochranu. Dospělí se mohou pobavit na hasičských plesech.