První sbor vznikl ve Velvarech v roce 1864, ten v Roudnici jen o rok později.

„Impulzem byl fakt, že v Roudnici lidé zažili v roce 1861 velký požár, při němž zcela shořelo 34 domů. Tehdejší starosta a městská rada vydali provolání, aby dobrovolníci vytvořili sbor, který by podobným katastrofám čelil,“ přiblížil dnešní starosta roudnického SDH Rudolf Kužiel.

Výjezdů přibývá

V současnosti má sbor 26 členů, z nichž 19 je ve výjezdové jednotce. Ta disponuje především vozidly CAS 24 K LIAZ a CAS 24 Škoda 706 RTHP. Roudnická jednotka patří v počtu zásahů k nejvytíženějším v litoměřickém okrese. Zatímco v celém loňském roce jich měla na kontě 31, letos už vyjela šestatřicetkrát.

Chtějí znovu mládež

Sbor sídlí v areálu v Aleji 17. listopadu. Velitel zásahové jednotky Radek Kužiel to považuje za výhodu: „Prakticky všichni členové bydlí na nedalekém sídlišti a základna je jen kousek od centra města, takže jsme v případě potřeby schopni vyjet do několika minut.“

Do 70. let měl SDH i mládež, jejíž družstva ho úspěšně reprezentovala v soutěži Plamen. V letech 1992 – 1993 se ale dvakrát stěhoval a nebylo kde se s dětmi scházet. Po přesídlení požární stanice HZS Ústeckého kraje z Aleje 17. listopadu do nového areálu v Žižkově ulici mají dobrovolní prostorů dost.

„Ozývají se ze škol, že by chtěli chodit do hasičského kroužku,“ vidí perspektivu pro jeho vytvoření Rudolf Kužiel.

Stáže v Praze

Členové jednotky se účastní stáží HZS Hlavního města Prahy, jako jediní mimopražští dobrovolní hasiči.

„Máme tak možnost vyzkoušet si celou škálu zásahů během čtyřiadvacetihodinových služeb společně s pražskými profesionálními hasiči. Je to pro členy jednotky velká škola,“ říká Radek Kužiel. Koneckonců – Roudničtí už mají moderní dýchací techniku, s profíky srovnatelnou…