Kozlův počin litoměřických dobrovolných hasičů ZDE!

V současné době členská základna SDH Litoměřice čítá 61 členů, z toho 21 dětí, které se aktivně zúčastňují soutěží pro mládež a ukázek na dětských dnech. Ani muži nezůstávají se svou aktivitou pozadu a také se zúčastňují soutěží.

Mladí hasiči od roku 1980

Mladí hasiči pracují ve sboru od roku 1980. Tehdy to bylo družstvo dorostu, které se o dva roky později probojovalo do krajského kola soutěže v požárním sportu, kde skončilo na šestém místě. Tehdy už bylo na světě i družstvo mladších žáků. Od roku 1984 probíhala přestavba hasičské zbrojnice ve Stránského ulici.

„V druhé polovině 80. let přestala řada dětí chodit, ale po listopadu 1989 se přihlásily nové, a tak se kolotoč soutěží a hlavně tréninků rozjel nanovo,“ přibližuje už ne tak dávnou historii práce s mládeží v Litoměřicích současný starosta zdejšího SDH Lukáš Blažej. Vedoucími dětí se stali Roman Havel a Jan Mimra, .který dlouhá léta vedl kroniku sboru a tragicky zahynul před třemi lety.

S příchodem současné vedoucí mládeže Martiny Krucké se začíná v novém tisíciletí systematická práce projevovat i výsledkově. Například v roce 2004 starší žáci vyhrávají okresní kolo hry Plamen a postupují do krajského.

A konečně v roce 2006 znovu starší žáci jako nejlepší postupují z okresního do krajského kola, kde také vítězí a postupují na republikové mistrovství. Tam se v roce 2007 podařilo postoupit i dorostenkám. A konečně Martin Libjak reprezentoval litoměřické hasiče na mistrovství republiky loni i letos.

Výjezdová jednotka má 18 členů

Mladí pomáhají dospělým, z nichž 18 jsou členy výjezdové jednotky, s renovací historické techniky a vylepšují i tu modernější. Jednotka v loňském roce vyjížděla k 19 různým událostem a zúčastnila se čtyř námětových cvičení. Ta má k dispozici především vozidla Škoda 706 RTHP CAS-25 (r. v. 1981) a A31.1K Avia DA-12 (1989).

Biskup posvětí nové vozidlo

O novou techniku mají SDH v Česku nouzi. O to větší slavnost se chystá v Litoměřicích, kde sboru město zakoupilo vozidlo MAN TGM 13.280 4x4 za 5 480 000 Kč. Hasičům ho v pondělí 20. července posvětí Mons. Jan Baxant, biskup litoměřický.

„Zlepší se možnosti při zásahu, zkrátí dojezdové časy. Koupí tohoto vozu se dostáváme vybaveností na úroveň profesionálních jednotek,“ vítá nový přírůstek do hasičské zbrojnice Lukáš Blažej.