Od toho se odvíjel scénář. Hostitelé byli aktivnější. Naráželi však směrem dopředu na koncentrovanou brozanskou obranu, které velel zkušený Džuban.

Nicméně po desítce odehraných minut Smola ani Králík, či Pícha své možnosti z dobrých střeleckých parket nevyužili. Hosté se v žádném případě nespokojovali s rolí předem odepisovaného soupeře. Ani oni však nevymysleli v zakončení nic natolik nebezpečného, že by gólman Marek musel lovit míč ze své brány.

A tak do půlky na sebe především upozornili beci Sokola a jeden z nejlepších plejerů střetnutí, hrající na nezvyklém postu pravého ofenzívního záložníka, Marek Faust.

V 38. minutě skončila jeho rána z dobré dvacítky metrů na pravé tyčce Vachovy svatyně. Ten naproti svému kolegovi musel pro balon do své sítě dvakrát. Po penaltách. Tu první využil zkušený Beran, tu druhou Králík. Ještě jedna „drobnost" v této fázi utkání více jak dvě stovky fanoušků zaujala Benda neudržel v kritické situaci nervy na uzdě a nechal se zcela zbytečně vyprovokovat. Trknul protihráče a poroučel se pod sprchy.

„Přestože jsme měli k dobru dvoubrankové vedení, hráli jsme ve druhé půli až příliš úzkostlivě místo toho, abychom početní převahu zužitkovali a případně navýšili skóre. Nabídli jsme naopak Brozanským ve středu pole víc prostoru k manévrování," nechválil svěřence kouč ASK Antonín Marčaník.

Kdo ho určitě nezklamal směrem dopředu, to byl neustále aktivní Faust. Hned několik jeho úniků zavánělo „krchovem" za předpokladu, že by si pozičně dobře hrající zadáci hostí neporadili s jeho příhrami na nabíhající útočníky. Řeč je o desetiminutovce (76. 86.), kdy se mohlo v opačném případě změnit skóre ku prospěchu ASK.

To se ovšem mohlo pohnout i v 78. minutě, kdy brozanský Marič vyškolil hned dva obránce Lovosic, položil si i Marka, ale v rozhodujícím momentu si přišlápl míč a bylo po případné korekci. Ještě jeden důležitý moment je nutné zdůraznit, kdy se vyznamenal Marek. Marič složil reparát až v samotném finiši, kdy bezpečně proměnil penaltu po faulu Stejskala na střídajícího Horáka.

Koho požádat o objektivní pohled na derby? Třeba borce, který po dvanáct let oblékal dres několikanásobného mistra pražské Dukly, internacionála Stanislava Pelce. „Bylo patrné, že více nervozity bylo na straně zachraňujících se domácích fotbalistů. Šlechtila je bojovnost, ale i solidní porce fotbalovosti. Z mého pohledu je jejich výhra zasloužená. Nařízené penalty byly po evidentních faulech neoddiskutovatelné.

Co bych řekl k Bendovu vyloučení? Napadení protihráče je klukovina, která by neměla mít na divizní úrovni prostor. Věřím, že pro Bendu půjde o poučení jednou pro vždycky. Proto, že oslabil své mužstvo, neboť jeho spoluhráči museli odmakat více jak poločas pouze v deseti. Navíc ve více jak třicetistupňovém vedru nelze něco takového definovat jinak než jako fotbalovou „vraždu".

Názor na derby z druhé strany, šéfa Sokola Brozany Antonína Kuhna? „Bez komentáře."

Mojmír Strachota