Poslední rozloučení s ikonou teplického fotbalového klubu se konalo přímo na hlavní ploše stadionu, kde běžně hrají fotbalisté své ligové zápasy.

Stadion se "oblékl" do černého, respektive černou plachtou byly překryty všechny reklamy.

Rodina svolila s veřejným pohřbem na Stínadlech. Takže kytičku sem mohl přijít položit každý. Obřad pod širým nebem byl v 11 hodin, trval zhruba půl hodiny.

Kdo byl František Hrdlička? Podívejte se na VIDEOPÁS ZDE

Dění přímo na stadionu jsme sledovali ON LINE:

Uctění památky Františka Hrdličky

Jde v České republice o unikát. Pohřeb na fotbalovém stadionu v takovéto podobě zatím nebyl.

Lidé dostali možnost položit květiny jako vyjádření soustrasti přímo ke katafalku.

10:15 - Smuteční hosté se sjíždějí na stadion. Z auta vystoupil Starka z Příbrami, na místě už je kompletní realizační tým FK Teplice.

U stadionu se shromažďují také tepličtí fanoušci, kteří přišli dát také poslední sbohem ikoně teplického fotbalu. Lidé mají v ruce většinou žluté kytky. Je vidět i žlutomodrá kombinace.

"Vzala jsem si na dnešní den volno v práci. Na fotbal tady v Teplicích chodím pravidelně už několik let. Pan Hrdlička byl držák. Bez něj si to neumím ani představit. Budeme na něj hodně vzpomínat," řekla Alena Krápenská, která přichází na stadion uctít památku teplického fotbalového patriota.

Na místě hlídkuje policie, koordinuje dopravu. Pokud prostorem stadionu nemusíte projížděť, je lepší tento prostor objet.

10:20 - Připravena je čestná stráž, u katafalku bude Rada, Chvalovský, Bílek, Popovič a za fotbalisty Verbíř a Divecký.

U recepce, kde je kniha pro smuteční hosty, napsal vzkaz jako jeden z prvních fotbalista prvoligového áčka Martin Fenin. "Děkuji za všechno. Bez vás už to nikdy nebude jako dříve. Vy jste byl Teplice. Vaše "fotbalové dítě" Martin Fenin.

Své kondolenční vzkazy můžete psát na facebooku Teplického deníku, do diskuze pod tento článek. Vybrané pak zveřejníme v novinách.

Na facebooku Teplického deníku
přistávají první vzkazy:

Pavel Zuleger: "Na dalekém Islandu zapaluji svíčku. Ať dopluje co nejdál. Děkuji, Franto!"

Pohřeb Františka Hrdličky na teplických Stínadlech.Zlata Jílková (Biedermannová): "Znala jsem Vás odmala. Občas se chodbami Stínadel rozléhal i jiný rozčilený hlas než mého otce, za což jsem byla ráda. Dokázali jste srovnat "malé" i "velké", a pak se usmát. Byl jste dobrý lodivod. Ať vaše fotbalová loď pluje dál…mějte se tam nahoře krásně."

Sára Beránková: "Byl jste pro nás pro všechny obdivem celých Teplic. Všechny nás tato smutná zpráva hluboce bodla do srdce. Děkujeme za ty roky, co jste tu byl. Snad vám bude nahoře dobře."

Pohřeb Františka Hrdličky na teplických Stínadlech.10:50 - Do začátku obřadu zbývá 10 minut a hlavní tribuna už je zaplněná fanoušky, kteří ale dnes nepřišli fandit, ale připojit se ke skupině hostů smutečného obřadu a říci poslední "Sbohem, pane Hrdličko".

Policie nepouští vozidla ke stadionu, kde je plno. Na parkovišti zastavila také skupinka fandů, kteří se ještě u auta převlékali do žlutomodrých dresů…

Lidé přistupují ke katafalku uprostřed stadionu a pokládají květiny. Jsou zde už nainstalovány i věnce.

11:00 - Okolí stadionu utichlo, vše směřuje k začátku obřadu. Nastoupila čestná stráž, za hudebního podkresu se promítají fotografie. Přístupné tribuny jsou obsazeny.

Lidé svírají v ruce kapesníky, utírají si slzy z očí. "Je to velká ztráta. Františku, tos neměl dělat," říkala postarší paní v černém, která také přišla s kytičkou uctít památku Františka Hrdličky.

Pohřeb Františka Hrdličky na teplických Stínadlech.

Pohřeb Františka Hrdličky na teplických Stínadlech.

Lidé na stadionu poslouchali nekrolog, který přečetl Antonín Moravec. Poté Františkovi Hrdličkovi zazpíval na rozloučenou píseň Pepa Vojtek.

V očích hostů na obřadu pod širým nebem jsou slzy.

Pohřeb Františka Hrdličky na teplických Stínadlech.Samotný František Hrdlička by truchlení určitě utnul. „Je hrozné, co se stalo, ale jak jsem ho znal, tak jestli pro něj něco můžeme hned in memoriam udělat, tak zase rychle hrát atraktivní fotbal. To by si určitě přál," myslí si předseda představenstva FK Teplice Pavel Šedlbauer.

A bývalý Hrdličkův spolupracovník, Jindřich Pech to potvrzuje. „Franta byl ikona. Ale řekl by, že v teplickém fotbalu není důležitý on, ale hráči. A ti ať makaj, aby fanoušci opět mohli vidět velké zápasy. Jako na přelomu tisíciletí, kdy tu hrála mužstva jako Borusia Dortmund, Feyenoord Rotterdam nebo Celtic Glasgow," odhaduje muž, jenž byl v nejslavnější éře klubu tiskovým mluvčím Stínadel.

Pohřeb Františka Hrdličky na teplických Stínadlech.11:35 - Za několikaminutového potlesku a za doprovodu písně "Až mě andělé…" naložili rakev do připraveného vozidla, které odjelo bránou stadionu, čímž oficiální část veřejného pohřbu Františka Hrdličky skončila.

Hrdličkově památce se přišli poklonit i zástupci Fotbalové asociace ČR v čele s předsedou Miroslavem Peltou a generálním sekretářem Rudolfem Řepkou. Nechyběli ani zástupci prvoligových klubů, příbramský Jaroslav Starka, hradecký Richard Jukl, plzeňský Tomáš Paclík, trenér Slavie Miroslav Beránek. Mezi hosty byly i hokejové legendy Robert Reichel a Jiří Šlégr z nedalekého Litvínova.

"František Hrdlička mě provázel fotbalem po celou dobu. V Teplicích ze mě udělal funkcionáře, jednoznačně díky němu jsem se dostal na pozici generálního sekretáře fotbalové asociace," uvedl Řepka, kterému prý Hrdlička často říkal, že si ho vychovává jako svého nástupce ředitele teplického klubu. "Bral jsem to s nadhledem, asi jsem nebyl sám, komu to říkal. Snažil se tak lidi motivovat, aby ze sebe vyždímali maximum. Vždycky byl férový, ale zároveň tvrdý vyjednavač. Vždycky se snažil pro teplický klub i celý český fotbal získat co nejvíce," dodal.

---------------------------------------------------------------------------------------

Co řekli…

Pohřeb Františka Hrdličky na teplických Stínadlech.Miroslav Pelta (předseda FAČR): „Tato smutná událost se mě osobně velice dotkla, protože mě s Františkem Hrdličkou spojovaly dlouholeté nejen profesní, ale i přátelské vztahy."

Zdeněk Ščasný (trenér Teplic): „Moc tomu fotbalu obětoval. Byl to hodně poctivý a pracovitý člověk. Jako tým se musíme semknout, abychom uctili Frantovu památku."

Petr Rada (bývalý trenér Teplic): „Jsme skoro stejně staří, bral jsem ho jako bratra. Odešel člověk, který si vypiplal klub, který pak hrál v evropských pohárech, dvacet let se drží v lize, má nádherný stadion. Navíc si prošel v soukromí hodně těžkých chvil, všechno ale zvládl."

Jiří Plíšek (bývalý trenér Teplic): „Byl alfou a omegou Teplic. Bude velmi těžké ho nahradit.

Pohřeb Františka Hrdličky Josef Pešice (bývalý trenér Teplic): „Zůstala za ním spousta práce. Díky němu se o teplickém fotbalu ví, nikdo jiný toho pro fotbal v kraji neudělal víc než on."

Martin Frýdek (bývalý hráč Teplic): „Dokázal vás tvrdě zkritizovat, ale i pochválit. A navíc vždycky platilo, co řekl. Nikdo si proto nedovolil proti němu říct něco špatného."

František Cerman (bývalý trenér Teplic): „Odešel velitel. Je to hodně nečekané. Byl pořád plný sil a měl plno plánů. Chodil za mnou do nemocnice, když jsem tam ležel. Dával mi sílu."

Aidin Mahmutovič (útočník Teplic): „Nikdy na vás nezapomenu!"

Martin Fenin (útočník Teplic): „Děkuji za všechno. Bez vás už to nikdy nebude jako dříve. Vy jste byl Teplice. Vaše ´fotbalové dítě´."

Tomáš Vondrášek (obránce Teplic): „Děkuji vám za vše, nikdy nezapomenu!"

Vlastimil Stožický (bývalý hráč Teplic): „Odešla ikona teplického fotbalu a všem přeji upřímnou soustrast."

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Podívejte se také na souhrn fotografií ve fotogalerii, budeme ještě během čtvrtečního dne průběžně doplňovat.

„Co to znamená, že umřel? A proč umřel?" ptal se malý chlapeček u pietního místa na fotbalovém stadionu Na Stínadlech, kde lidé vzdávali hold Františku Hrdličkovi, řediteli FK Teplice, který v sobotu dopoledne podlehl mozkové mrtvici. Zdrcení rodiče, fanoušci „žlutomodrých", mu nedokázali odpovědět. Pohladili ho po hlavě a Hrdličkovi zapálili dvě svíčky jednu žlutou a druhou modrou.

SOUHRN toho, co jsme tento týden napsali na toto téma, ZDE

Vedle nejbližších mezi smutečními hosty nechyběly osobnosti českého fotbalu, ani stovky fanoušků klubu, kterému vlivný funkcionář zasvětil podstatnou část svého života. Hrdlička, jenž by se 20. srpna dožil 58 let, v Teplicích působil od roku 1993. Zdejší fotbal zachránil před úpadkem a opětovně jej spojil s teplickou sklárnou, se kterou následně dokázal zrealizovat myšlenku rekonstrukce stadionu. Pod jeho vedením Teplice postoupily do nejvyšší soutěže a zahrály si i evropské poháry. Byl také členem výkonného výboru Fotbalové asociace ČR.