Můj názor na financování sportu je mnoho let znám. Základní zdroj financování například na režie by měly zajišťovat města, obce, následně další příslušné instituce a stát. Sponzoři se nehrnou, z čeho pak mají kluby zabezpečovat údržbu a opravy sportovišť? To nemluvím o vlastním provozu. Uvedu jenom příklady z našeho klubu. Pouze režie za rok 2008 stála 864 tisíc korun a za rok 2009 potom 1263 tisíc. Klub obdržel od OS ČSTV cca 40 tisíc. Já chápu, že se dnes všeobecně říká, že peněz není nikde dost v žádném oboru. Osobně jsem však přesvědčen, že pravda to není.

Pravda je spíše to, že zodpovědní lidé s nimi hospodařit neumějí nebo nechtějí, tzn. že na příslušných místech nemají co dělat. Trochu odbočím a uvedu pouze jeden příklad. Jsem první profesí stavbař a někde jsem se dočetl, že stát ročně vypisuje státní zakázky kolem 600 miliard. Nevím, jaký podíl je na stavby, ale podstatné je to, dovolím si tvrdit, že jejich předražení je minimálně 30%. To se nechá velice lehce, v případě že bude vůle, prokázat. Receptů na řešení je mnoho, např. zrušme výběrová řízení. A zakázky ať jsou přiděleny firmám, které odvádějí státu zpětně velké daně a zaměstnávají co nejvíce lidí.

Zaveďme kontrolu nad lobisty apod. Vždycky, když někdo něco rozděluje, tak situace zavání korupcí, a proto je nutné tyto činnosti eliminovat. V tom vidím jednu z možností přísunu peněz do sportu, ale i do jiných oblastí, zdravotnictví, školství, kultury a podobně.

JUDr. Václav Vohánka, bývalý předseda SK Roudnice