Vstup se však vydařil k naprosté spokojenosti vedení klubu i ochozů. Do těch chodilo hned několik stovek fandů. Na derby s lídrem Sokolem Brozany dokonce půldruhé tisícovky.

„Ani tehdy tým nezklamal," říká předseda FK Radek Bania (na snímku).

„Podzimní část musíme hodnotit pozitivně. Je pravda, že jsme se nevyvarovali několika zbytečným kolapsům, ale právě proto musíme mít v sobě pokoru. Jsme přece jen nováček soutěže.

Do 10. kola jste dokonce patřili k těm nejlepším?

Jak říkali naši trenéři, je krásné koukat na tabulku a vědět, že nemusíte hledat dlouho, že se stačí podívat nahoru. Musím ale přiznat, že nikdo před soutěží takový vývoj neočekával. Naopak jsme tipovali, které týmy potřebujeme dostat pod sebe, abychom se zachránili. To, že jsme soupeře i diváky mile překvapili, je jedině dobře. Výsledek nepřeceňujeme. Jsme v půlce a zajíci se počítají až po honu.

Odvety nebudou snadné.

Jarní část je vždycky těžší. Proto bylo důležité právě v první polovině soutěže nasbírat co nejvíce bodů, abychom se na jaře vyhnuli případnému boji o záchranu.

close Litoměřice - Lovosice zoom_in

Podle plánu zimní přestávky nic nehodláte podcenit. Ani v otázce přípravy, pro tu jste nezvolili žádné nýmandy.

Děláme to záměrně. Široký kádr, který se v zimní přípravě vytvořil, musí být pořádně otestován. A tím nejlepším testem jsou silní soupeři, kteří odhalí a potrestají i tu nejmenší chybu či lajdáckost.

Kdo viděl třeba váš duel se Slávií U23 (2:2) musel odcházet s pocitem, že to v mužstvu klape.

Z naší strany to bylo odehráno velmi dobře, a to i přes to, že jsme v závěru zbytečně ztratili vyhraný zápas. Na druhou stranu o výsledky teď ještě nejde. Je potřeba vyzkoušet všechny hráče.

Máte dostatečně početný kádr?

Čítá 25 hráčů. Ke stávajícím se připojili i kluci, kteří byli na hostováních, či mladí talentovaní hráči B týmu a dorostu. Naštěstí všichni dlouhodobě zranění hráči se už zapojili do přípravy.

Došlo, případně ještě dojde k nějakému pohybu v kabině?

Kádr se zúží na asi 18 lidí. K nejzásadnějším odchodům patří ukončení hostování dlouholeté brankářské opory Zdeňka Diveckého, který se nadále bude věnovat hlavně trenérské práci s gólmany v Teplicích. Další odchody po přípravě budou do našeho partnerského klubu Sokol Pokratice. A máme obrovskou radost, že se nám po mnoha letech vrátí náš odchovanec, 23 letý brankář Petr Pechatý. Většinu kariéry strávil v Teplicích, kde se prosadil i v A týmu. Otázka návratu ještě není vyřešena u Matěje Dolejšky, který se po zranění zatím připravuje s FC Chomutov. Z Pokratic se vrací Jan Šikl, z Ústí Marek Horváth, z B týmu Jan Koranda a také v kádru bude šestnáctiletý talent Jakub Kleniar. Co se týká ostatních jarních opor tak zůstávají.

close FK Litoměřice - SK Kladno zoom_in close FK Litoměřice - SK Kladno zoom_in

Soustředění mužstvo absolvovalo v Heřmanicích. Proč?

Areál splňuje nároky na kvalitní trénink i regeneraci. Proto tuto lokalitu využívá mnoho fotbalových klubů. Před námi zde byl Jablonec, Jihlava, Varnsdorf, ale například i Lovosice. Jsme tam maximálně spokojeni.

Regionální rival z Brozan má našlápnuto k historickému postupu do ČFL. Považujete celek vedený zkušeným internacionálem Přemyslem Bičovským za kandidáta postupu číslo 1?

Sokol je pro mě největším kandidátem. Těší mě, že jak mezi hráči obou týmů, tak i funkcionáři panuje velmi přátelská atmosféra. To bylo nakonec vidět i v mistrovském utkání, které bylo ozdobou soutěže. Před plným hledištěm se hrál velmi náročný zápas, ale maximálně fér. A tak by to mělo být.

Co nelze v případě vašeho FK opomenout, to je příkladná starost o další celky.

Tuto skutečnost velmi rád, zmiňuji v každém rozhovoru. Jsem pyšný, že máme skvělou a početnou základnu dětí, kterou vedou úžasní trenéři. Řečí čísel: 203 mládežníků od staršího dorostu až po ročník 2010. To znamená 11 mládežnických týmů. Když k tomu připočítáme A, B a C muže, plus starou gardu, dostaneme se k číslu přesahující tři sta. A to už je pořádná porce radosti i příjemných starostí. Co se týká odchovanců, tak v kádru A týmu jsme jich měli v krajském přeboru naprostou převahu. Teď v divizi jsme museli částečně získat kvalitu i jinde. Ale pořád se základ týmu pohybuje v řádu 60 procent našich hráčů, což je myslím, neskutečné číslo.

V této praxi chcete dále pokračovat, nebo po vzoru jiných půjdete cestou nákupu hotových posil?

Na jednu stranu chápu týmy z menších měst a obcí, že nemají dostatečný potenciál vlastních nadějí, a proto si musí pomoci hotovými hráči. Na druhou stranu se mi nikdy nelíbilo, když vznikala tzv. umělá mužstva typu Slušovic, Drnovic apod. Vždy to mělo stejný vývoj. Přijde bohatý mecenáš, nakoupí hotové mužstvo, potlačí domácí odchovance i s bafuňáři, pár let se nechá plácat po ramenou, aby za dalších pár roků po sobě nechal jen dluhy, ruiny megalomanského projektu a bývalý klub v troskách. Tímto směrem naše cesta nevede a doufám, že tomu ani v budoucnu nebude jinak.

Jaká je tedy správná cesta?

Rozumné vyvážení obou skupin. Především dobrá práce s mládeží, školení trenéři, široká základna. Z té potom mohou vyrůstat kvalitní odchovanci. Odchovanci, kterým u nás nikdo nebrání si zkusit vyšší soutěž. Například nyní máme 14 hráčů žákovského a dorosteneckého věku v mládežnických ligách v Teplicích, Boleslavi a Ústí. Ostatní mají šanci se probojovat do A týmu dospělých. Neznamená to však, že jsem místní, tak nemusím mít výkonnost. Když to shrnu: kostra týmu by u nás měla být tvořena odchovanci v rozumné kombinaci s hráči, od kterých se mohou naši kluci i něčemu přiučit.

close Litoměřice - Brozany, 1169 diváků. zoom_in

Fotbalový svaz přichází s novinkou. Možností vytvořit tzv. Regionální tréninková centra mládeže. Měli byste o tento projekt zájem?

To je náš dlouholetý sen. Provázanost základní a střední školy, profesionálních trenérů, vybudování trávy s umělým povrchem, to by určitě bylo přínosem nejen pro náš klub, ale i ostatní týmy v okolí, které by s námi spolupracovaly. To s sebou ale přináší i finanční náročnost, takže naším současným úkolem je tomuto projektu sehnat generálního partnera.

Když se bavíme o financích, velká většina klubů na všech úrovních je na hraně. Dlouho se mluví o tom, že podpora sportu od státu není dostatečná?

Pozitivní je, že si to všichni zainteresovaní „nahoře" uvědomují. Stačí se podívat na studie, ze kterých vyplývá, že čím více společnost sportuje, tím je zdravější a spokojenější. Přesto stát dlouhodobě sport podceňoval. Problém je určitě spojen i s rozpadem Sazky, která sport financovala. Od roku 2008 se finanční podpora sportu propadla o polovinu. V tuto chvíli mluvíme o částce kolem tří a půl miliard. Pro srovnání Slovensko dává do sportu skoro čtyřikrát tolik a Ministerstvo kultury ČR disponuje s rozpočtem 11 miliard. Přejme si, že vyjde optimistická varianta a do dvou let se částka zvýší minimálně na slibovaných 6 miliard. Pokud ne, stát na to doplatí. Už teď ubývá počet sportujících dětí, a když se klubům nepomůže s financováním, tak minimálně stejné peníze budou muset vynaložit na nemocné děti, které místo pohybu vysedávají u počítačů.

Váš FK je na tom jak?

Na hraně. Stejně jako mnozí jiní. Naštěstí ušetříme díky tomu, že si dokážeme vychovat své hráče. Sluší se ale v této souvislosti moc poděkovat městu Litoměřice, které nám pomáhá, protože si uvědomuje, že sportující děti přinášejí městu mnohem více, než problematická mládež bloudící po sídlištích.

close Litoměřice - Brozany zoom_in

Asi ne náhodou se z Litoměřic stává sportovní město.

Z čehož máme radost. A doufám, že nejen my. Na hokej chodilo týdně přes tisíc lidí a fotbalový klub má za podzim nejvyšší průměrnou návštěvu v Čechách od nejnižších tříd až po ČFL. Za zmíněné výsledky se také nikdo z nás nemusí stydět. Kdo by si před pár lety vůbec dovedl představit, že se půjde podívat na zimní stadión, kde hraje HC Litoměřice proti Kladnu, Českým Budějovicím nebo Jihlavě? A že tyto hokejové giganty bude i porážet. Basketbalisté válcují svoji konkurenci v druhé nejvyšší soutěži a ani my, fotbalisté, neděláme ostudu. Spojení města a sportu se v Litoměřicích daří a díky všem, kteří se na tom podílí.

Do odvet si dáváte jaké cíle?

Před sezónou bych odpověděl že záchranu. Momentálně by se jevila má odpověď jako alibistická, a tak řeknu: hrát minimálně tak dobře jako na podzim, a pokud skončíme v lepší polovině tabulky, bude to velký úspěch.

V každém rozhovoru jste zdůrazňoval, že berete FK jako jednu velkou rodinu, která se ale musí řídit jako úspěšná firma. Platí to i nadále?

Bezezbytku. Základem je, že táhneme za jeden provaz. Musím smeknout před lidmi z vedení, bez jejich obětavosti bychom si dnes asi nepovídali. Jmenovitě to jsou pánové Grund, Grmela, Hoftych, Schoř, Mareš, Kabourek, Zlata a mnozí další.

Mojmír Strachota