První zápas na turnaji odehrají Češi 18. června v Lipsku. Hned proti Portugalsku. Další dva zápasy (22. června s neznámým soupeřem, 26. června s Tureckem) v Hamburku. Na losu se podílel bývalý kapitán národního týmu Tomáš Rosický.

Utkání skupiny E kvalifikace mistrovství Evropy ve fotbale: Česko - Moldavsko, 20. listopadu 2023, Olomouc. Radost Tomáš Chorý z ČR.
Boj o lístky na Euro začne v sobotu. Jak se dostat do Německa?

„Musím říct, že s losem panuje velká spokojenost. Největší asi s tím, že začínáme v Lipsku, kde budeme mít velkou podporu fanoušků. Portugalsko v čele s Ronaldem je favorit, ale tím, že půjde o úvodní zápas, bude naše šance na úspěch větší,“ řekl ve studiu České televize kapitán reprezentace Tomáš Souček.

„Portugalsko je hlavní favorit skupiny. Turecko je momentálně také na vzestupu. Budeme hrát na krásných stadionech. Hned první zápas budeme hrát v Lipsku, což je hned u hranic. Takže doufám, že nás čeští fanoušci dojedou povzbudit. A porveme se o postup,“ zvolal záložník Michal Sadílek.

Cílem je postup

Evropského šampionátu se potřetí za sebou zúčastní 24 zemí, turnaj má stejný formát jako minule. Los rozdělí účastníky do šesti čtyřčlenných skupin, do vyřazovací fáze postoupí vždy první dva týmy tabulky a čtyři nejlepší mužstva z třetích míst.

„Mohlo to být mnohem horší, jsem spokojený. Musíme se pokusit o osmifinále,“ zavelel šéf českého fotbalu Petr Fousek. „Ten los je pro nás přijatelný.“

Fousek a spol. intenzivně hledají nového kouče nároďáku. Šilhavému smlouva oficiálně vypršela ve čtvrtek. FAČR jméno jeho nástupce oznámí už brzo. „Nebude to trvat dlouho,“ slíbil.

„Jasný favorit Portugalsko a myslím, že pak si to o druhé, případně třetí místo rozdáme s dalšími soupeři. Přípravné kempy byly předvybrány. Teď záleží na tom, jaké rozhodnutí nakonec přijmeme. Věřím, že vybereme to nejlepší pro tým,“ doplnil technický ředitel FAČR Erich Brabec.

Postupová radost teď už bývalého trenéra Jaroslava Šilhavého a kapitána Tomáše Součka.
Prémie za postup na Euro? Český fotbal získá do kasy téměř čtvrt miliardy korun

S Portugalskem si naposledy národní celek zahrál vloni v elitní skupině A Ligy národů a připsal si dvě porážky 0:2 venku a 0:4 doma. Na velké akci se týmy potkají poprvé od roku 2012, kdy favorit z Pyrenejského poloostrova ve čtvrtfinále Eura v Polsku zvítězil 1:0 Ronaldovým gólem.

S Portugalskem česká reprezentace čtyřikrát za sebou prohrála, s Tureckem utrpěla porážku v posledních třech zápasech. Naposledy vloni v listopadu Šilhavého výběr podlehl v Gaziantepu 1:2. Na Euru 2016 prohráli Češi s Turky ve skupině 0:2.

FAČR jen za samotnou účast reprezentace na ME získá prémii 9,25 milionu eur (225 milionů korun).

Program českého týmu ve skupině:

18. června (Lipsko): Česko - Portugalsko,

22. června (Hamburk): Česko - vítěz play off C.

26. června: (Hamburk): Česko - Turecko.