„To bylo patrné skutečně od prvních minut. Libišští bránili zodpovědně a každou vhodnou herní situaci se snažili zúročit brejky. Do přestávky nás tak dokázali potrestat dvakrát, zatímco my jsme byli v koncovce trestuhodně impotentní," nebral si servítky sportovní manažer FK Jaroslav Zlata.

Co tím měl na mysli? Především 10. minutu, kdy se dopustil fatální chyby na vlastní polovině kapitán Grunert. Za zády totiž nepostřehl Petra, který mu sebral lehce balon a řítil se sám na Víškovu svatyni. Ten i přes své druholigové zkušenosti sahal po jeho technické střele marně (0:1). Co následovalo, to zvedlo i flegmatiky domácích ze sedadel. V rozpětí necelé dvacetiminutovky mohlo mít průběžné skóre zcela jinou podobu 3:1. To by ovšem museli postupně Dolejška, Grunert a Stožický překonat někdejší oporu druholigové neratovické Spolany Lomského.

Nesčíslněkrát jsme v těchto návaznostech už připomněli, že když šancemi pohrdneš, soupeř ti to rád připomene. Sokolům narostla křídla po ukázkové, přímo učebnicové akcií, kdy si o příhru řekl zprava nabíhající Těmin, vychutnal si díky svým sprinterským schopnostem obranu FK a s computerovou přesností našel špičku kopačky Šmída, aby se na ukazateli objevilo 0:2. Úsilí svěřenců kouče Štefana Knapíka, Pavla Zuny pokračovalo, ale nula od nuly v koncovce pošla.

Deset minut po změně stran se zdálo, že se hosté zhlédli v minele Grunerta a po nedorozumění stopera Zuskina s Lomským se nejlépe zorientoval Pavlíček a učebnicově demonstroval, jak platný je lob na vybíhajícího gólmana 1:2. Radost z případného vyrovnání trvala však pouhopouhých deset minut. Z dobrých 25 metrů vypálil Těmin a s pomocí teče navýšil vedení Středočechů opět na rozdíl dvou branek. Co následovalo, netřeba rozvádět. Devítičlenný, nicméně pružný val Sokola neponechával soupeři byť sebemenší uličku k případnému vstřelení kontaktního gólu. A tak po závěrečném hvizdu se otřásala v základech kabina Libiše a nikoliv ta domácí, i když porážka FK mohla být i vyšší. To by ovšem Šmíd nesměl odmítnout trefu do Víškem opuštěné brány.

"Věděli jsme o ofenzívních schopnostech FK. Tomu jsme přizpůsobili taktiku a až na jedno zaváhání odvedli kluci zodpovědný výkon," řekl po utkání trenér Sokola Václav Havel. „Nezřídka devítičlenný val překonat nebylo snadné. Několikrát se nám to do poločasu sice podařilo, ale s šancemi jsme naložili trestuhodně," zůstal po porážce zjevně smutný trenérský tandem FK Knapík Zuna.

Již v sobotu hrají Litoměřičtí znovu doma a tentokrát se očekává rekordní návštěva. K derby totiž přijedou Lovosice.

Litoměřice - Libiš 1:3

Branky: 56. Pavlíček - 10. Petr, 39. Šmíd, 66. Těmín, ŽK 1:4, poločas 0:2, r. Šlapák, 540 diváků.
Litoměřice: Víšek - M. Novotný, Matějka (75. Páša), Beran, Hála - Stožický, Rapavý (67. Tomášek), Grunert, Dolejška - Pavlíček - Tichý (46 J. Novotný).

Mojmír Strachota