Pokratické fotbalové hřiště ozářila ve čtvrtek v podvečer fotbalová hvězda. V rámci exhibičního zápasu ke svým 70. narozeninám se zde představil bývalý reprezentant a jedna z ikon svého sportu Přemysl Bičovský.

S fotbalem začínal v Košťanech, v mládežnickém věku přešel do Teplic. Už v 17 letech hrál ligu. Na Stínadlech se stal v roce 1974 králem ligových střelců, za necelé tři roky ale přestoupil do pražských Bohemians, se kterými získal v roce 1983 mistrovský titul. Přemysl Bičovský si zahrál za reprezentaci, ochutnal zahraniční chlebíček, později se stal trenérem.

HOUŽEVNATÝ STYL

V paměti fanouškům zůstala jeho vynikající kondice. Vyznačoval se houževnatým stylem boje, disponoval výbornou střelou. Díky těmto atributům se dostal do reprezentace. V roce 1968 vyhrál se svým týmem ME do 18 let, Evropu dobyl i s Lvíčaty v roce 1972. Výrazně přispěl k postupu na Euro 76, v týmu, který ve finále porazil na pokutové kopy NSR ale kvůli zranění chyběl. Zúčastnil se MS 1982. V reprezentaci odehrál Přemysl Bičovský 45 zápasů, v nichž nastřílel 11 branek. Reprezentační statistiku ještě doplníme tou ligovou: 434 zápasů, 106 ligových gólů! Podotýkáme, že Bičovský nebyl útočník, ale záložník…

Na konci své aktivní kariéry byl „Pižma“, jak ho spoluhráči častovali, hrajícím koučem rakouského ASK Ybbs. Poté působil u teplického béčka i áčka, v Chomutově, České Lípě, Braňanech, Mostu, Blšanech, Ružomberoku, Roudnici, Čáslavi, Proboštově nebo Ústí n. L.

„Bydleli jsme v Košťanech, kousek od hřiště. Nejdřív jsem kopal na dvoře domu. Od nějakých devíti jsem hrál závodně za Košťany. V 17 jsem šel do Teplic. Nikdy by mě nenapadlo, že už takhle mladý budu hrát ligu mezi hvězdami. Zažil jsem ještě Drožďárnu. Ten stadion byl hodně domácký, ale zázemí jsme v něm měli špatné,“ loví Bičovský ve své paměti. „Pak jsem šel na dva roky na vojnu do Dukly. Po návratu jsme se přemístili na nová Stínadla. Byla to moc pěkná doba, rád vzpomínám na vše, co jsem v teplickém celku zažil,“ vytáhne další vzpomínky.

EURO JEN V TELEVIZI

To, že nebyl na závěrečném turnaji Euro 76 ho však mrzí dodnes. „Já jsem tři roky nevynechal mezistátní utkání. Celou kvalifikaci jsem odehrál a potom se mi na začátku sedmdesátého šestého něco hnulo v zádech. Nikdo mi nedokázal říct, co to je. Jak jsem říkal, herně to nebylo ono. Člověk to celkem pochopil, že se do toho Bělehradu nakonec nejelo. Díval jsem se akorát v televizi,“ uzavírá hořce.

Přemysl Bičovský byl za svůj fotbalový přínos oceněný prestižní cenou Václava Jíry. Je také členem síně slávy FK Teplice i Bohemians Praha.