Pro dnešní dobu byl zcela ojedinělým příkladem patriotismu dosavadní život pana Zdeňka Šrámka z Velkých Žernosek. Celý svůj produktivní život pracoval v bývalých Severočeských chemických závodech, dnes už Lovochemii v Lovosicích, kde měl spoustu přátel.

Ještě větším a zářnějším příkladem byla jeho oddanost a do slova i do písmene věrnost a aktivní činnost ve svém bydlišti v obci Velké Žernoseky. Byl vždy iniciátorem a organizátorem téměř všech sportovních a společenských akcí v této známé vinařské obci. Nejvíc přátel hlavně z řad pamětníků si ale získal mezi sportovci všech fotbalových klubů celého okresu.

Zdeněk Šrámek

Působil v různých funkcích v okresních organizacích ČSTV a fotbalového svazu a především byl známý jako dlouholetý fotbalista a současně funkcionář Tělovýchovné jednoty Sokol Velké Žernoseky od jejího vzniku po roce 1945. Za mnohaleté působení v tomto klubu se nesetkával vždy jenom s úspěchy a dobrými výsledky, ale i s obdobími na pokraji beznaděje a existenčními problémy malého vesnického klubu. A právě v tom byl pro mnohé přátele i jiných klubů příkladem velkého a dlouholetého patriota a klubisty.

V sobotu 20. června, na kdy byl stanoven datum oslav 70 let vzniku českého fotbalového klubu ve Velkých Žernosekách, se ale všichni přítomní přátelé, známí a kamarádi dozvěděli velmi smutnou zprávu, že největší postava klubu v předvečer oslav zemřela v litoměřické nemocnici. Pan Zdeněk Šrámek tedy uzavřel sedmdesátiletou éru fotbalu s ním.

Jeho památku odpoledne na hřišti minutou ticha uctili takoví fotbaloví borci, jakými byli a jsou bývalí reprezentanti Jiří Novotný, Jiří Štajner, František Straka, Jiří Jarošík, Libor Sionko, Jiří Jeslínek, olympijský vítěz z Nagana Dominik Hašek a dalších 200 diváků v hledišti žernoseckého hřiště. O víkendu by býval oslavil své 84. narozeniny.