Jen málokterý fotbalista si může říct, že hrával za Spartu, FC Porto nebo Baník Ostrava. Alexander Jakubov těmito kluby prošel, a i když se v nich pořádně neprosadil, potkal mnoho skvělých hráčů a rozhodně má na co vzpomínat.

Byť se někdejší útočník Varnsdorfu či Ústí nad Labem po většinu času potloukal ve druhé lize, nakonec šanci v nejvyšší soutěži dostal. V dresu zlínského Fastavu vstřelil také svůj jediný ligový gól.

Další už ale nepřidá.

Letos v květnu totiž vysoký forvard profesionální kariéru nečekaně ukončil, v devětadvaceti letech se vydal jiným směrem. Odletěl za nejlepším kamarádem do zámoří, v kanadském Vancouveru objevil jiný svět.

Předělává byty a domy, do toho trénuje děti ve fotbalové akademii a užívá si života. „S rodinou, kamarády i bývalými spoluhráči jsem v kontaktu skoro každý den. Jediné, co mi asi z fotbalu chybí je, když se sejde česká kabina u točené plzně,“ usmívá se Jakubov.

Jak si užíváte život bez profesionálního fotbalu?
Popravdě si ho užívám hodně. Hlavně jsem si užil léto před odletem do Kanady. Bylo to vlastně první léto bez fotbalu, bez letní přípravy a musím říct, že to byla příjemná změna. (úsměv)

Nelitujete zpětně svého rozhodnutí ukončit v devětadvaceti letech kariéru?
Vůbec ne. Fotbal jsem si už přestal užívat a potřeboval jsem změnu.

Když se ohlédnete zpět, co se vám vybaví? Na co nikdy nezapomenete?
Kariéru hodnotím pozitivně. Vždyť ještě ve dvaceti jsem hrál v Žatci přebor a divizi. Myslím, že mohu být spokojený. Zahrál jsem si ligu, předkolo Evropské ligy, potkal mnoho skvělých hráčů. Samozřejmě nezapomínám ani na angažmá v Portu, první ligový start i gól.

Neříkáte si teď, že jste mohl dokázat víc? Prošel jste Spartou, byl jste v Portu…
Ano i ne. Já se dostal do profesionálního dospělého fotbalu poměrně pozdě. Takže z tohoto pohledu jsem spokojený s tím, že jsem to dotáhl až do ligy. Na druhé straně když jsem přestupoval do Porta, tak jsem věřil, že zůstanu v zahraničí déle. Každopádně už nad tím nepřemýšlím, tuto kapitolu jsem uzavřel.

Co říkáte na situaci kolem koronaviru? Fotbal se rozjel až po měsíční pauze…
Situaci sleduji a vůbec nikomu nezávidím. Není to příjemné jak pro profesionální hráče, tak ani pro amatéry. Sám jsem to zažil v březnu, kdy po dvouměsíční zimní přípravě a jednom soutěžním utkání jsme si opět nasadili sporttestery a měsíc jenom běhali. Doufám, že se situace brzy zklidní a sport se i s diváky opět rozjede.

Jak to vypadá v Kanadě, kam jste se z Česka přesunul?
Tady je situace celkem dobrá. Nějaká opatření tady jsou, například se v MHD a na úřadech musí povinně nosit roušky, bary a diskotéky jsou zavřené, restaurace zavírají o půlnoci, ale nic, co by mě nějak omezovalo.

Proč jste si vybral zrovna Vancouver?
Můj nejlepší kamarád tady žije už sedm let. Chtěl jsem změnu prostředí, proto jsem se vydal do Vancouveru.

Byl to velký kulturní šok?
Dojmy jsou pouze pozitivní. Je to moje první návštěvy Severní Ameriky a jsem z ní nadšený. Lidé jsou tady příjemní, snaží se mi pomoct, i když mě znají poměrně krátkou dobu. Taky město je nádherné. Opravdu si to tady užívám. Překvapený jsem byl z pouze z toho, jak je Vancouver čisté město, jak se lidé zdraví při nástupu do MHD, poděkují řidiči, když vystupují. To jsou takové malé věci, které vám zpříjemní den.

Čím se v Kanadě živíte?
Pracuji v male firmě, která kompletně předělává byty a domy a do toho trénuji ve fotbalové akademii.

Naplňuje vás práce s dětmi?
Trénuji ve Volf Soccer Academy, kterou tu založil Libor Volf. Akademii má i v Ugandě a v Česku. Ve Vancouveru je přes 250 dětí od sedmi do patnácti let. Musím říct, že trénovaní mě naplňuje. Jsem rád, že se mohu dál věnovat fotbalu, ačkoliv hraní na profesionální úrovni už mi nechybí.

Dokdy v Kanadě zůstanete?
Víza jsem dostal na rok, ale pracuji na tom, abych je prodloužil. Chtěl bych zůstat déle, i když moc momentálně neplánuji a žiji přítomností. (úsměv) Uvidíme, kam mě vítr zavěje. Volného času mám o mnoho méně než dřív, takže se snažím užít každou volnou chvíli.

Co všechno stíháte?
Chodíme si zahrát fotbal, zajdu si zacvičit, prozkoumávám město, navštěvuji restaurace, kavárny. O víkendu s kamarádem předělávám jeho dodávku na obytný vůz. Až se trošku zabydlím, plánuji výlety po Kanadě. Chci procestovat Severní i Jižní Ameriku, ale bohužel kvůli pandemii se nyní nesmí cestovat. V plánu mam navštívit i zápasy NHL, NBA a NFL.

Kdo je Alexander Jakubov
Devětadvacetiletý fotbalový útočník vlastní jak české, tak i slovenské občanství.
S fotbalem začal v Košicích, v mládežnických kategoriích působil v Interu Bratislava, rakouském Hornu, Spartě Praha a FC Porto. Po návratu do Česka hrál v Měcholupech, Žatci, B-týmu Sparty, Senici a Vlašimi. V německém Budyšíně se sešel se svým bratrem brankářem, na podzim 2016 byl ve Varnsdorfu. Přes Ostravu a Ústí nad Labem se v létě 2018 dostal do Zlína. Ve Fastavu strávil rok a kariéru zakončil v druholigové Vlašimi.
V nejvyšší soutěži odehrál 20 utkání, v zápase s Teplicemi si připsal jediný gól.