Ti druzí, „proslulí" svými nepřístojnostmi (např. Opava), odjížděli zklamáni: „Věděli jsme, že Litoměřicko není mančaft, který je nějaký mejdlo. Ale to, že proti němu neuspějeme, s tím jsme teda fakt nepočítali," svěřili se dva skalní Baníkovci, kteří jezdí za svým týmem kamkoliv.

Jinak se stovka jejich kamarádů, i s ohledem na patrná bezpečnostní opatření pořadatelů, chovala v rámci slušné fotbalové etiky: „Pověst nám kazí kluci z Polska. Při derby s Opavou to byli oni, kdo iniciovali vběhnutí na hrací plochu," vysvětlovali.

„Nezlobili bychom se, kdyby si tahle slova vzali takzvaní fans k srdci. Jinak musím přiznat, že mě Litoměřicko překvapilo a to nejen přístupem k zápasu, ale i svou kvalitou," nechal se slyšet jeden z členů realizačního týmu Baníku v čele s manažerem, kdysi mezinárodním sudím Lubomírem Pučkem.

„Prohráli jsme hlavně díky vlastní hlouposti. Dvě naše hrubky dokázal soupeř potrestat. Co bylo platné, že jsme měli převahu, když jsme se do koncovky téměř nedostali. Litoměřicku přeji, aby se ve čtvrtém kole popasovalo i se silnějším soupeřem, než jsme byli my," zůstal nad věcí kouč poražených Vlastimil Petržela.

close FK Litoměřicko - FC Baník Ostrava 2:1 info Zdroj: Deník/Karel Pech zoom_in

Předseda FK Litoměřicko Radek Bania byl spokojený: „Kvůli takovým zápasům je fotbal fotbalem. Prostě paráda! Konečně ji vidíte i támhle," ukázal na zcela zaplněnou tribunu, která vstoje aplaudovala domácímu FK. „Skvělé je i to, že jsme si postup zasloužili herní kvalitou a že se tak nestalo náhodou," dodal Radek Bania.

„S Radkem souhlasím, kluci si zápas vychutnali. Porazit vedoucí celek FNL, to hovoří samo za sebe. I já si s chutí užívám s ostatními radost z postupu do dalšího kola," připojil se trenér FK Litoměřicko Karel Zuna.

Skalní fanoušek FK ví, že Štěpán Kacafírek, kanonýr mužstva, už je v Příbrami. „Nebyla to snadná práce za něj co nejrychleji získat adekvátní náhradu. Jsem moc rád, že se mi to nakonec povedlo a že moje i naše očekávání Jirka Kabele nezklamal," uvedl sportovní ředitel FK Martin Pýcha.

Autor první branky duelu vyrůstal na Kladně, kde si stejně jako v Dunajské Stredě, poté maďarském Egeru zakopal nejvyšší soutěž: „Věděl jsem, že nepřicházím náhodou, ale proto, abych se po Štěpánovi co nejlépe zhostil role střelce. Povedlo se. Už po prvních hodinách jsem tady vycítil, že jsem přišel do fajn party, která nehraje fotbal jen pro sebe, ale pro své početné fandy," svěřil se Kabele.

Na soupisce Baníku se neobjevili mj. zkušení Tomáš Zápotočný (36 let) ani Tomáš Mičola (28). „Asi nejsme až tak dobří, aby nás trenér do utkání poslal," usmívali se i po prohře ti, kteří jinak představují opory základní sestavy. „Ale ne, vážně. Kouč nás šetřil na mistráky. Všichni chceme po roční pauze zpět do I. ligy!"

Co nešlo přehlédnout, to byly úniky kapitána Baníku Hučka a jeho střílené centry zleva „do ohně". Po jednom z nich spálil tutovku Ondřej Šašinka (18 let): „Pořád se mám co učit. Míč jsem špatně trefil. Kdybychom se do vedení dostali my, naše šance na postup by byla určitě větší," litoval talent Baníku.

„Byl to fotbalový svátek. Z pohledu našich fanoušků navíc radost, kterou jsem mohl umocnit tím, kdybych trefil prázdnou branku," přiznal ofenzivní záložník FK Marek Faust. „Tu radost prožíváme s ním, s celou kabinou a fanoušky," neskrýval radost výkonný ředitel Vladislav Větrovec.

Mojmír Strachota