„Ta realita nás v klidu nechat nemůže. Ani náhodou. Protože poslední šestnáctá Souš má na nás ztrátu pouze tří a předposlední okresní rival z Litoměřic jen dvou bodů. Na druhou stranu jsme na tom stejně s Litvínovem B, Modrou, aby Bílina měla navíc jen body tři a desátý Žatec pět.“

Při tříbodovém systému jde v jistém slova smyslu o ruletu. Hned v několika solidně odehraných duelech jste herně v žádném případě nepropadli, ale přesto se k vám štěstí obrátilo zády.
Rád souhlasím, i když ne vždycky šlo jen o tu absenci nezbytného kousíčku válečnického štěstí.

Aby čtenář nechápal vaši odpověď jako příliš zašifrovanou, chtěl jste tím vyjádřením něco naznačit?
To, že se mužstvo ve zlomových momentech nedokázalo postavit nepříznivému vývoji čelem a zbytečně i předčasně rezignovalo.

Co s tím?
Připravujeme opravdu důsledný rozbor nejen zmíněných, ale i dalších příčin, které nás dostaly v tabulce soutěže tam, kde po podzimu figurujeme. Netýkají se jenom herně taktických otázek, které jsou výhradně věcí kouče Lukáše Fišera, ale i jeho komunikace s hráči – zejména s těmi dříve narozenými. Ta vázne, což samozřejmě neslouží ku prospěchu věci.

Kouč si údajně vzal podle kuloárů čtrnáct dní na rozmyšlenou, zdali bude vůbec v SK pokračovat?
Nevzal, ale dostal ten čas ze strany výboru na to, aby právě se zkušenými fotbalisty poseděl a vzájemná nedorozumění si s Hamšíkem, Blínem a jinými vyříkal z očí do očí. Co tady nicméně nelze opomenout, to jsou Fišerovy kvalitní tréninky, které nemají chybu. Vše ovšem souvisí se vším. Podaří–li se náležitosti kolem týmu dostat tam, kam si všichni přejeme, bude jaro určitě veselejší než tomu bylo na podzim.

Vy osobně jste při několika domácích zápasech držel horko těžko jazyk za zuby. Tušíte, na co narážíme?
Ano. Na vedení zápasů ze strany sudích. Nemyslím si, že bych byl cholerik, který není schopen zůstat i v případě křivdy nad věcí. Překročí-li ovšem ta únosnou mez fotbalové etiky, ozvu se. A to nejen z ochozů a po střetnutí.

Což vám mohou mnozí fandové zazlívat a současně i zpochybňovat v duchu: „Freyovi chybí objektivní pohled na věc.“
Na zasedání KFS v Ústí nad Labem, na komisi rozhodčích, jsem mimo jiné poukázal na výkon sudího Pavla Sejkory, který u nás řídil duel 11. kola, což bylo derby s FK Litoměřice. Vedení komise bez sebemenších výhrad přijalo mé faktické výtky na adresu arbitra. Ten měl nejen vyloučit Kunerta po druhé žluté, ale především měl po faulu na našeho Škareckého přerušit hru, potrestat unfair zákrok soupeře. Nestalo se tak. Hosté následně Hraničkou vyrovnali.

Z takovéto kritiky můžete mít dejme tomu pocit vlastního sebeuspokojení, ale na vašem postavení v tabulce se tím nic nezměnilo. Navíc se vám může takováto kritika vrátit jako bumerang.
To všechno jsem vzal v úvahu. Přece není dost dobře možné donekonečna snášet nešvary, které nepoškozují fotbal jenom dole. Důležité je, že se alespoň někdo čas od času ozve, protože rozhodování mnohých sudích je – řečeno slušně – katastrofální. Proto jsem krajskou komisi rozhodčích na tuto skutečnost alespoň touto cestou upozornil já. Slov uznání jsem se přitom ovšem dočkal pouze od šéfa prvoligových Teplic Františka Hrdličky, člena VV ČMFS. Ten uvedl, že obdobná zasedání „nahoře“ jsou mnohem bouřlivější než to, kterému byl osobně v Ústí přítomen. To podle jeho slov není ku prospěchu krajské kopané. Než jsem svůj příspěvek zakončil, zdůraznil jsem také, že ještě jakžtakž beru foukání v poměru 60:40 pro domácí, méně už 80:20, natož 90:10. Čeho moc, toho je opravdu příliš.

Zůstalo tak z podzimu ve vaší paměti vůbec nějaké utkání, na které si rád vzpomenete?
Derby v Roudnici, kde zahrál náš tým nejen podle mých představ. Ani ve střetnutí s Vilémovem, i když jsme prohráli, mě mužstvo nezklamalo.

Nahlas se hovoří o Sivákovi, který má pro čtyři jarní odvety stopku. Prý chce odejít do Rakouska. Je to pravda?
V tomto čase nejsem schopen uvést ani racionální, ani žádné přesnější argumenty. Po Novém roce budeme v jeho případě vědět víc.

O útočníka Trutnovského se prý vehementně zajímají Lovosice.
I v jeho případě je moje odpověď stejná.

Kdyby chtěl odejít, jak vás známe, dokážete být jako výbor SK velkorysejší než by mnozí jiní mohli očekávat?
Nerad vařím z vody a hlavně – velmi nerad hovořím za druhého, aniž bych s ním jeho přání a touhy navzájem důkladně neprobral, přestože jde zdánlivě jen a pouze o fotbal.

Kdy začíná vaše zimní příprava na jaro?
Hned prvním pondělím nového roku. Součástí je i několikadenní soustředění ve Sloupu.

Váš mančaft potřebuje i herní přípravu, kde ji absolvujete?
Domnívám se, že tu nám zajistí kvalitně obsazený zimní turnaj na trávě třetí generace na Mělníku, kde se mimo jiné utkáme s druhým celkem středočeského přeboru Velvary, za které kope například Šelicha a jeho šéf František Blažek spolupracuje úzce i se stoperem pražské Sparty Tomášem Řepkou. Potkáme se tam i s litoměřickým FK.

Pokud tuhle bilanci podtrhnete, v konečném sumáři k ní doplníte co?
Velmi důležitou informaci o tom, že ve druhé kapitole ročníku 2008 – 2009 poneseme už jen název SK Mondi.

Autor: Mojmír Strachota