Jak se vám hodí ve FF poznatky z trenérské práce v Teplicích, Mostě, Blšanech, Růžomberoku?
Hodí. Moc, přestože jde nejen z pohledu této věkové kategorie o zcela jinou “váhu“. Budu se v roudnické FF snažit o to, abych co nejcitlivěji navázal na práci trenérů mladšího dorostu Jakuba Pekaře a Tomáše Fialy, kteří přecházejí do staršího dorostu. Doufám, že se mi to s kolegou Jiřím Řezníčkem podaří. Nepřišel jsem zase až tak do neznámého prostředí, protože nějaký čas už tady působí můj někdejší teplický spoluhráč gólman Jirka Sedláček.

Naznačil jste, že jste převzal své nové svěřence v herní pohodě?
Nenaznačuji, ale konstatuji a opět smekám. Kluci jsou skutečně nejen v neuvěřitelné herní, ale i psychické pohodě, což je základní předpoklad úspěchu.

Stihl jste si i za tak krátkou dobu všimnout, že je mezi vašimi novými svěřenci některý zvlášť šikovný, který má šanci se dříve nebo pozděj propracovat do vyšší soutěže?
Troufám si tvrdit, že hned několik z nich ma na to, aby při systematické a cílevědomé práci na vysněné mety dosáhli.

Za předpokladu, že budou mít jasno i v otázkách svých studií?
Jedno podmiňuje druhé. Cílevědomost – nejen fotbalová – je rovněž důležitým článkem zásadnějšího úspěchu.

Naznačil jste současně, jak diametrální rozdíl je při práci s mládeží a dospělými?
Některé prvky z vrcholové kopané se nedají ze dne na den aplikovat v dorostu. Vysvětlit bezezbytku, proč tak tomu je, to by vydalo na obsáhlý elaborát. Snad mohu zdůraznit to, že se dá i s dorostenci preferovat technická a dynamická kopaná, o kterou ve FF usilujeme. Mohu i po tak krátkém čase konstatovat, že kluci vzali mou filozofii za svou.

V povědomí české fotbalové veřejnosti přetrvává váš spor s bývalým československým reprezentantem, proti němuž jste si nejednou zahrál v lize. Jako kouče Růžomberoku vás na tiskovce coby trenér Košic poslal k šípku?
Nenechal jsem se zbytečně vytočit. To jeho nevhodné chování po tiskovce bezezbytku odsoudili všichni slovenští žurnalisté.

Kde se v něm vzalo tolik nenávisti nejen vůči tvé osobě, Čechům jako takovým zvlášť?
Za těch 40 let co se my dva spolu známe, víš velmi dobře, že nejsem neurotik. Proto jsem zůstal vůči jeho nacionalistickým urážkám lhostejný. Dodnes si však neumím vysvětlit a také nechápu jeho zlobu. Možná měla své kořeny v tom, že Košice v Růžomberoku prohrály a ke třem bodům jsem je přivedl já.

Stihl jste při svém rakouském a slovenském angažmá porovnat kvality tamější kopané s tou českou?
Vím, že v obou případech je ta naše nepoměrně vyšší, což výmluvně neprokazují jenom až dosud dosažené výsledky těchto tří národních reprezentací. To nehovořím o velmi špatných materiálních podmínkách na Slovensku.

Takže jsi spokojen s těmi, které ti vytváří vedení SOŠ i VOŠ ve FF?
Jsou v daných možnostech optimální. V Dobříni, kde budeme hrát své mistráky, je navíc perfektní hrací plocha.

Co by se stalo v okamžiku, kdyby někdo slyšel z vedení školy to, že tě potřebují jako kouče ke svému prvoligovému kádru – třeba v Příbrami, nebo kdekoliv jinde?
Celá liga ví, kde Bičovský momentálně působí. Nemáme s ředitelem panem Nehybou žádné problémy v otázkách rozumné domluvy. Nicméně všichni mé rozhodnutí vést FF i v lize respektují!

Přesto může nastat kritický zlom. Po odchodu Petra Rady z Teplic kuloáry spekulovaly, že ne trenér Plíšek, ale Bičovský zaujme místo na lavičce prvoligového celku?
To není otázka pro mě, ale pro vedení klubu Na Stínadlech. Jsem pragmatik, kterého kuloárové řeči nezajímají.

Co dal tvým svěřencům start na 7. ročníku Podřipského poháru v Rovném?
Po duelech s pražským Meteorem(4:1, 2:2, 1:2), dospělými z Úštěka (4:2) je každý další start proti dospělým velmi důležitý a současně užitečný. Věřím, že nabyté zkušenosti v mistrovských duelech divize kluci dokážou zúročit.

AUTOR: Mojmír Strachota