Své zkušenosti předávají nadějím většinou ti, kteří měli či stále ještě mají chytání míčů v popisu práce. Vedle legendárního Ivo Viktora i Petr Kostelník, Jiří Krbeček, Petr Šíma, Ladislav Čába, Oldřich Vitonský, Miroslav Šíma, Jan Kůstka, Josef Holeček, Igor Šádek či Michal Šmidrkal.

Zájem byl rekordní
Zájem byl letos rekordní. První přihlášky chodily na Českomoravský fotbalový svaz, který je společně s FK Slavoj Roudnice spolupořadatelem, už v zimních měsících. „Hodně kluků jsme museli odmítnout, víc už by se sem zkrátka nevešlo. Ať už jde o ubytovací kapacitu, stravování, ale i hřiště. Už teď jsme na dvou po skupinkách. Většímu počtu brankářů už bychom se nemohli důkladně věnovat,“ říká Ivo Viktor. Podobných soustředění v ČR mnoho není, možná vůbec žádné. I když některé kraje se svým gólmanům také snaží věnovat.

„Já třeba dělám v roce čtyři třídenní kempy pro různé kategorie. Pro takovou tu masovku, pro dorost, žáky a jednu výběrovou, kde mám dvanáct nejlepších gólmanů z kraje. Tam jezdí právě i Ivo Viktor, který může potvrdit, že to už má velmi dobrou úroveň,“ říká Jiří Krbeček, šéftrenér brankářů Viktorie Plzeň.

Zaměření kempu
Letos jsou ve sportovním areálu Pod lipou hráči ročníků 1995 až 1997, kteří jsou při trénincích rozděleni do menších skupin maximálně po šesti. „Chceme se tady zaměřit především na to, na co není v některých oddílech čas. Je to teoretická část, kdy vysvětlujeme technické věci, ale je jasné, že těm mladým klukům to nelze bušit do hlavy dlouho. Proto si necháme vždy udělat na DVD sestřihy některých akcí. Teď to bylo aktuálně Euro se čtyřmi asi nejlepšími gólmany, což jsou Buffon, Čech, Van der Sar a Casillas, na jejich příkladech pak ukazujeme, co je dobré a co špatné. To kluky baví. Pak jsou zde samozřejmě praktické tréninky, které jsou zaměřené na základní činnosti – chytání, vyrážení, vybíhání na centry, zakládání protiútoku, zvládnutí brankářské techniky, ale i hráčské, protože v dnešním fotbale musí být brankář poloviční hráč,“ tvrdí legenda z Bělehradu.

Kromě toho účastníci kempu navštíví trénink prvoligového týmu (letos Slavia) a na závěr sehrají i turnaj. „Do budoucna bych ještě chtěl, aby klukům přijel něco ukázat opravdu špičkový současný gólman. Snad se to někdy podaří. Co nás také trochu mrzí je fakt, že nemůžeme vidět kluky v zápasech. To je základ, kvůli tomu se každý připravuje. Ale při tom počtu lidí je to nemyslitelné,“ uvědomuje si Viktor. „Přitom někdo může být vynikající na tréninku, ale v zápase to neprodá. Je zalezlý v bráně, nediriguje si obranu, nepůsobí suverénním dojmem. To všechno je důležité,“ dodává další trenér Petr Kostelník.

Úroveň je dobrá
S úrovní mladých gólmanů jsou trenéři spokojeni. „Dá se říct, že v posledních letech mají stoupající úroveň. Někdy se nám sem dostali i někteří, u kterých jsme si nebyli jistí, že se někdy chytat naučí. To už teď není. Je také znát, že ten výběr už je prosetý od profesionálních trenérů, kteří sem brankáře doporučují,“ těší Viktora. „Jsou tady kluci, kteří pracují ve svých oddílech s trenéry gólmanů. A to je hodně znát. Když mi tady něco říkáme a předvádíme a ten gólman to rok nedělá, zapomene to. Jenže v tom prvním případě si to jen opráší v klubu a něco z toho mu určitě v hlavě zůstane,“ je přesvědčen Jiří Krbeček.

K tomu, že úroveň adeptů brankářského řemesla je vyšší, se přidává také Petr Kostelník: „Pracoval jsem u ligové Bohemky, takže jsem nějaký čas na kempu nebyl, ale co vidím, a tím nemyslím jen opravdu parádní prostředí s výbornými podmínkami, mě příjemně překvapuje. A na dnešní dobu je to i nečekaně slušné chování těch kluků. Nejsou s nimi problémy.“

Nechtějí slabinu
Vidět okamžité výsledky z projektu, kterému dal ČMFS před lety zelenou, logicky nejde. „Fungujeme dvanáct let. Těm klukům, kteří s námi začínali, je teď nějakých třiadvacet. Ale při soustředění, které děláme jen pro nejlepší gólmany krajů v kategorii 14 – 15 let jsou v drtivé většině ti, kteří prošli tímto kempem. To snad o něčem svědčí. Takovým tím hlavním cílem je, aby česká brankářská škola, o které se občas mluví a píše, pokračovala. Abychom na tomto postu neměli ani v příštích letech slabinu,“ přeje si Ivo Viktor.