Jak v úvodní řeči připomněl archivář SK Roudnice Miloslav Mann, kolébkou tohoto nejrozšířenějšího kolektivního sportu je Anglie, kde byl již v roce 1863 založen první fotbalový svaz na světě – The Football Association. „V Anglii pobýval v ten čas profesor Jan Sommer, který tam fotbal poznal a hrál. Když se vrátil v roce 1886 na roudnické gymnázium, propagoval hru mezi studenty. Zájem se stále zvyšoval a vedle studentů začali fotbal hrát také v ČAC Roudnice,“ prozradil Miloslav Mann.

Po řadě příprav došlo k sehrání prvního veřejného fotbalového utkání v Čechách, ke kterému před 120 lety nastoupila mužstva ČAC a Sokola Roudnice. „Utkání se hrálo na Knížecím ostrově při příležitosti sjezdu Národní jednoty severočeské. Zápas, který skončil těsným vítězstvím ČAC 1:0, se hrál podle pravidel, která z angličtiny přeložil klubový kapitán ČAC Maxmilián Švagrovský. Dva pokladní doklady, které dosvědčují sehrání tohoto utkání, nalezl v archivu ČAC Roudnice dlouholetý sportovní funkcionář a novinář Jan Mareš, sám bývalý aktivní sportovec. Tyto vzácné doklady jsou uloženy v Muzeu tělesné výchovy v Praze, kam byly objevitelem po souhlasu ČAC předány.“

Na ostrov si našla v příjemném odpoledni cestu řada fotbalových fanoušků, nechyběli mezi nimi ani předseda ČMFS Pavel Mokrý, předseda KFS Ústí n. L. Václav Hartman, místostarosta Roudnice Miroslav Pém a mnozí další. Po hymně a slavnostních projevech byl zahájen duel, který potěšil srdce nejednoho fotbalového fajnšmekra. Nejednalo se sice o žádný kvapík, ale pohledných akcí bylo k vidění víc než dost.

Utkání začalo náporem Podřipanů, v deváté minutě po centru Rosekrance donesl míč na prsou do branky Potočný. Druhý gól přidal lišáckým obstřelením Hořejšího Dohnal. Těsně před poločasem pak skákavou střelou zaskočil Rejhona Nevrlý. Šest minut po změně stran přepustil zahrání přímého kopu Rosenkranc Starczewskému, který se odměnil přesnou střelou k tyči. V 54. minutě se po ideálním centru prosadil hlavou Potočný, který zvyšoval už na 4:1 pro Podřipsko. Hosté se však nevzdali, z Roudnice nechtěli odjet s porážkou. Využili i toho, že „domácí“ obrana už nebyla tak pozorná. Nejprve snížil největší „palič šancí“ Dovalil, chvíli po něm se zblízka trefil i Rosa a v poslední minutě zajistil remízu hecíř Lubas.

Výběr Podřipska – Výběr ČMFS 4:4 (2:1). Branky: Potočný 2, Dohnal, Starczewski – Nevrlý, Dovalil, Rosa, Lubas, r. Noháč, Malák, Král, bez karet, 300 diváků.

Výběr Podřipska: Rejhon, Zástěra, Zídek, Satrapa, Řezníček, Šmidrkal, Hubálek, Rosenkranc, Kovárna, A. Kühn, Potočný, Dohnal, M. Starczewski, Kubašta, Turek.

Výběr ČMFS: Hořejší, Mestek, Rosa, Lubas, Kačírek, Richter, Průša, Dovalil, Baka, Nevrlý, Vl. Kühn, Pešta, Koubek.