Před týdnem se vrátil z testů v Kazachstánu, které podle všeho dopadly dobře. Brzy totiž Veleba odlétá zpět do země, která je asi 35x větší než Česká republika. Původně měl sice ofenzivní borec, který naposledy nastupoval v dresu SK Kladno (předtím Žižkov, Bohemians, Ústí, Teplice, Blšany), působit v Astaně. Všechno je ale jinak.

Původně jste měl namířeno do Astany, ale budete jinde. Proč?
Budu hrát za FK Šachter Karaganda. Astana s Karagandou spolupracují. Astana sice hraje předkolo Ligy mistrů, ale teď je v lize osmá a odešlo asi devět hráčů základu. Karaganda hraje naproti tomu o titul.

Jak testy probíhaly?
V Kazachstánu se hraje systémem jaro podzim. Teď je čtrnáctidenní pauza, začíná se 28. července. S týmem jsme jen trénovali, žádný zápas z důvodu, že se hraje liga, jsme neabsolvovali. Byli jsme se jen podívat na jeden mistrák.

To asi mnoho o úrovni soutěže nenapovědělo?
To ne. Navíc v páté minutě dostala Karaganda gól, v sedmé byl vyloučen kapitán, takže prohrála 3:0. Ale co jsem si stačil všimnout při tréninku, je tam dost technicky vybavených hráčů. Jezdí se nahoru – dolů. Taková ta ruská škola.

Na jaký post s vámi nový klub počítá?
Karaganda hraje na jednoho útočníka, pět záložníků, z toho jednoho defenzivního a čtyři obránce. Pro mě přichází v úvahu asi jen ten útočník. I když záleží na trenérovi, třeba se začne hrát na dva v útoku, nebo se mnou bude mít jiné plány.

Co zázemí, areál?
Solidní. Stadion má kapacitu 12 tisíc, na zápasy chodí tak 10 tisíc, což je asi v Kazachstánu nejvíc. Třeba v Astaně prý chodí na sedmitisícový stadion tak polovina.

Jaké finanční podmínky vám klub nabídl?
Oproti Kladnu si polepším. Ale sumy, které by měli brát kazašští fotbalisté podle našeho tisku, když ten to rozebíral před duelem Intertota Liberec – Kostanaj, to tedy nejsou. Půl miliónu je absolutní nesmysl. I když za takové peníze bych si někdy rád zakopal. To každý.

V týmu nebudete z Čechů sám…
Vrací se tam se mnou Karel Kratochvíl ze Slavie a je tam i Dan Břežný z Brna, který je v Kazachstánu už půl roku. Jinak v Karagandě jsou hráči z Ruska, Gruzie, Lotyšska, Čech. Trenér je Fin.

Jak se budete domlouvat?
Anglicky mluví jen trenér. Hlavní je ruština, já ji měl čtyři roky na škole, tak to snad půjde. K češtině to má docela blízko.

Kde budete bydlet?
Teď jsme pobývali na báze, ale to bych nechtěl. Máme šanci si od klubu pronajmout s Kráťou byt, tak to asi využijeme. Zatím tady budu sám, kdybych tady byl i na jaře, vezmu sem rodinu. Ale to se uvidí, tady je totiž zvykem podepisovat smlouvy pouze na rok, do zimy. Pak se třeba vymění většina hráčů, skončí, jdou jinam, je to různé. Takhle odešlo právě z mistrovské Astany devět hráčů i s trenérem.

Kazachstán je velká země…
To tedy jo. Vzdáleně připomíná derby zápas Astana – Karaganda. A to je asi 200 kilometrů. Jinak máme všechny soupeře kolem 1000 kilometrů, budeme pořád ve vzduchu.