Čech varuje: Jen sportující společnost může být dlouhodobě zdravá
Cestuje. Má nabitý program. Tak moc, že prý nebyl za poslední týdny vůbec s rodinou. Přesto si Petr Čech, bývalý fotbalista a teď funkcionář Chelsea, nestěžuje. „Vzpomínky si nechám na důchod,“ usmál se poté, co před pár dny dostal mraky gratulací.
Důvod? Uplynulo už sedmnáct let od data, kdy přišel do Chelsea. Možná si sami vzpomenete, leden 2004, Londýnem "prosvištěla" sněhová bouře a také si tady začínal zvykat český brankář.
Od té doby zažil mnohé, tituly, trofeje… A nedávno i vyhazov dřívějšího parťáka.
„To bylo složité,“ přikývl Čech, poradce a technický ředitel klubu. Brzy si však uvědomil, že šlo o správný skrok. „Atmosféra v klubu je pozitivní. Nový trenér Thomas Tuchel přinesl nový impulz,“ dodal s ohledem na výsledky – „Blues“ vyhráli pět ze šesti duelů.
Ale dost o fotbale, někdejšího reprezentačního kapitána trápí jedna věc: od známých a rodiny v Česku cítí frustraci. Kvůli tomu, že děti nemohou sportovat.
„Situaci je třeba řešit. Ale je to stejné i v Anglii,“ vzkázal 38letý otec dvou dětí.
Ano, na ostrovech platí stejné restrikce jako v Česku. Profesionální sport běží, amatéři mají smůlu. „Drtivá většina trenérů a dobrovolných funkcionářů se snaží, jenže hodina přes zoom trénink nenahradí. Tchán cítí, že touha dětí u sportu vydržet postupně klesá. Logicky hledají jiné formy zábavy, jednou z variant jsou samozřejmě počítačové hry. Je velkým otazníkem, zda se po návratu sportu ještě podaří děti přitáhnout zpět,“ podotkl Čech.
Někdejší fotbalista zároveň upozornil: „Jen sportující společnost může být dlouhodobě zdravá.“
Otázkou je, zda tento apel něco zmůže - podobně hovořili v posledních týdnech další sportovci, trenéři i osobnosti z lékařského světa. A pořád nic (údajně se s uvolněním čeká na lepší situaci).