„Volba do pozice předsedy pro mě byla zatím nejtěžším bojem. Musel jsem snášet hodně neoprávněné špíny na svoji osobu,“ říká v rozhovoru Jan Novotný.

close Předseda OFS Litoměřice Jan Novotný. info Zdroj: archiv funkcionáře zoom_in Předsedou jste od února roku 2017. Co všechno jste za tu dobu stihl udělat?
Nejrazantnější změnou, která také stála nejvíce sil, bylo odloučení od České unie sportu. Vynakládat tak velké finanční prostředky za poskytování služeb, jako jsou sekretář a ekonom, mi přišlo pro svaz nesmyslné. ČUS Litoměřice čerpá své dotační prostředky, přesto docházelo z naší strany k hrazení mzdy zmíněných zaměstnanců. Sedm let jsme posílali pryč peníze, které se daly v rámci okresního fotbalu využít mnohem lépe a tak, aby z toho kluby něco měly. Odloučení nesla unie těžce, ale já jsem za něj rád.

Co se s ušetřenými penězi stalo, případně stane?
Doposud jsme rozdali oddílům celkem 350 tisíc korun. Dostalo se i na kluby, které nemají mládež, aby se jim alespoň o něco málo snížily náklady. Byť v celkovém součtu neputují do jednotlivých spolků žádné převratné částky, chceme, aby viděly, že je podporujeme. Na účtu dnes máme dostatek finančních prostředků na to, abychom dokázali zabezpečit chod svazu. Jsme samostatná organizace, která se o sebe dokáže postarat. Kluby zkrátka vědí, že se o nás mohou opřít, že se jim snažíme pomoct se získáváním různých dotací a že s nimi komunikujeme. Zároveň ale nesmí čekat, že je budeme vodit za ruku. Jsou to samostatné organizace, které musí fungovat podle sebe.

Co další novinky?
I díky odloučení od České unie sportu má Okresní fotbalový svaz Litoměřice nové a komfortnější sídlo na Lodním náměstí. Postupně ho zvelebujeme. V podstatě kdykoliv tu může zasednout větší počet lidí, což je nejvítanější věc. Za velké plus vidím i zvýšení propagace okresního fotbalu, třeba i díky sociálním sítím, kde jsme velmi aktivní. Jsem z mladší generace, proto se těmto věcem nebráním. Dobrá propagace je dnes základem všeho.

Když jste svaz přebíral, v jakém byl stavu?
V zamrzlém. Když budu upřímný, vládl mu ještě nedávno takový ten typicky zatuchlý komunistický režim a dodnes na svazu ještě vyhnívá. Okres zkrátka stagnoval, nikam se neposouval. Nedocházelo k novinkám, vše bylo zajeté v kolejích, které nikam nevedly.

Dočtete se v Týdeníku LitoměřickoJak se Jan Novotný pere s nedůvěrou, se kterou se dle svého tvrzení setkává každý den? Čeho by chtěl jednou dosáhnout a co by udělal v minulosti jinak, kdyby měl šanci na nápravu? Na to a na spoustu dalších dotazů odpovídal Jan Novotný v obsáhlém dvoustránkovém rozhovoru, který naleznete v aktuálním vydání Týdeníku Litoměřicko, který vychází už ve středu 14. listopadu!