Svolavatel akce s názvem „Manifestace za svobodu a pravdu odsuzující teror a manipulaci“ byl David Tesař, zakladatel rodinné kavárny a čajovny Daruma. „Bojíte se Prymuly?“ zahájil Tesař demonstraci coby moderátor. Na pódiu pak zazpíval herec a muzikant Radomír Švec remake písně Copak je to za vojáka? od Jaromíra Nohavici. V textu rovněž narážel na osobu odstupujícího ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO).

Bilance akcí konaných 28. října z pohledu policistů

Pozměněný text upozorňuje například na zákaz vycházení v nočních hodinách a srovnává jej s podobným protektorátním nařízení v létě 1942 v období takzvané „heydrichiády“ nebo na údajnou Prymulu snahu zavést pro občany povinnou vakcínu proti koronaviru.

Demonstrace fanoušků v Praze na Staroměstském náměstí se 18. října 2020 po ukončení zvrhla v bitky s policií.
Protivládní protest i recesisté „slavící“ se Zemanem. Prahu čeká 28. října akce

„Vláda nepomáhá. Opatření nás sráží na kolena, přes léto nás nechali nadechnout, ale teď nás zase srazili,“ prohlásil pořadatel s tím, že si jako podnikatel – slovy ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) a dalších vládních představitelů – vytvořil „vatu“ či „polštář“ na přežití, ovšem teď skončí „na dlažbě“.

Demonstrace proti vládním opatřením na boj proti epidemii se na náměstí Republiky konala ve středu 28. října 2020.Zdroj: Deník / Michal Bílek„My nezpochybňujeme nemoc – covid – my zpochybňujeme opatření, která likvidují práci, naši psychiku, svobody. Chceme ukončení teroru a manipulace s lidmi,“ dodal Tesař na závěr své skoro půlhodinové řeči, kde se – trochu odvážně – pustil rovněž do odborného střetu na téma epidemiologie a hygiena na základě seznámení s pandemickým plánem z roku 1995 či medicínskými učebnicemi. Podle Tesaře nejsou politici dobrými lékaři.

V publiku, kde bylo pár jedinců bez zakrytých dýchacích cest nebo lidí s rouškou na bradě, se objevily transparenty jako „Cílená ochrana rizikových skupin, stop tupým plošným restrikcím“ či „Média lžou“. Nechyběly ani české vlajky.

Policie zadržela jednu osobu

Účastníkům středeční sváteční manifestace vadí, že se menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) opírá o podporu komunistů a že dostatečně nevysvětluje, proč činí konkrétní kroky ve snaze omezit šíření koronaviru a jak opatření (ne)zabírají na nemoc. „Vládnou nám tady komunisti a estébáci,“ znělo z pódia.

„Policisté upozorňují příchozí na shromáždění, že je již povolená kapacita účastníků naplněna a vystavují se možnému postihu za nedodržení vládních nařízení,“ napsali kolem 12. hodiny pražští policisté na twitterovém účtu. Policie přijala kvůli veřejným shromážděním plánovaným na 28. října speciální opatření. Na zajištění klidu a pořádku dohlíží členové pořádkové, dopravní i kriminální služby.

Do akce byl povolán i antikonfliktní tým. Příslušníci ve žlutých vestách se v jednu chvíli dostali do (slovního) střetu se skupinou lidí, která už se nedostala na místo konání a dění musela sledovat z okolních prostor. Organizátor je posléze požádal, aby také oni dodržovali nařízená hygienická opatření, neboť hrozil předčasný konec. Počet účastníků na náměstí Republiky zvýšili i lidé, již se přesunuli ze souběžně konaného shromáždění na Staroměstském náměstí.

„Covidismus je politická ideologie“

Další řečník pak hovořil o tom, že „covidismus je nebezpečná politická ideologie“. Ekonom zdůraznil hlavně problémy, které přináší koronavirus a související protiepidemická opatření v oblasti sociální. Z reproduktorů „promluvila“ i Milada Horáková, politička odsouzená v 50. letech ve vykonstruovaném procesu k trestu smrti. Tesař v hodně emotivním projevu vyzval přítomné k podpisu petice. Akci ukončila státní hymna.

„Svobodu! My se nedáme!“ křičel dav.

Demonstrace proti vládním opatřením na boj proti epidemii se na náměstí Republiky konala ve středu 28. října 2020.Zdroj: Deník / Michal Bílek„Shromáždění na náměstí Republiky proběhlo bez větších konfliktů, ale někteří lidé nedodržovali vládní nařízení. Policie má možnost uložit pokutu na místě nebo věc oznámit. Z důvodu zabránění eskalace konfliktů jsme prohřešky zadokumentovali a volíme druhou možnost,“ uvedl policejní mluvčí Jan Daněk.

Na záběrech přítomných médií je nicméně vidět, že nejméně jedna osoba byla zadržena. Informaci agentuře potvrdil i mluvčí Daněk s tím, že tento člověk neuposlechl výzvy policie.

Demonstrace fanoušků v Praze na Staroměstském náměstí se 18. října 2020 po ukončení zvrhla v bitky s policií.
Praha žádá: Odložte demonstrace! Primátor apeluje i na organizátory trhů

Ale tentokrát podle očekávání nedošlo k žádným násilnostem. Poslední protivládní demonstrace se totiž po oficiálním ukončení proměnila ve vřavu, kdy se část demonstrantů (hlavně z řad fotbalových chuligánů) tvrdě střetla s policií. Nyní bylo jen pár strkanic a hádek.

Na 28. října byla nahlášena také recesistická oslava s názvem „Slavíme s Milošem!“. Pomyslná čínská delegace bude na „Staromáku“ udělovat Milošovi (prezidentovi Zemanovi) řád velkého rudého bacila. „Lid bude žádat dobrou vládu,“ napsali organizátoři.

Na Klárově byly spory i mezi účastníky

Konal se rovněž další protivládní protest na Klárově, kudy demonstranti přicházeli taky kolem Úřadu vlády ČR ve Strakově akademii. Na hlídkující ochranku křičeli A.C.A.B. (z anglického „All Cops Are Bastards“ – Všichni policajti jsou parchanti!), která se používá obecně na znamení odporu proti mocenským represím a policejním složkám.

Podle informací ze sociálních sítí patnáct lidí policie zadržela, protože se chystali na povoleném shromáždění vyvolávat konflikty. Policejní mluvčí Daněk však po konci akce sdělil, že na místě jeho kolegové nemuseli řešit žádný zásadní problém.

U zastávky Malostranská se sešla podobně jako na náměstí Republiky zhruba stovka osob. Někteří popíjeli pivo z plechovek či horké nápoje. Řečnil hlavně aktivista Jiří Černohorský, jenž se netají sympatiemi k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a „proslavil“ se v boji za zachování sochy sovětského maršála I. S. Koněva na náměstí Interbrigády v Praze 6. Česká televize uvedla, že spory panovaly i mezi účastníky odpolední demonstrace.

Demonstrace fanoušků v Praze na Staroměstském náměstí se 18. října 2020 po ukončení zvrhla v bitky s policií.
Slova o ochraně svobody či policejní provokaci. Co se dělo, než vypukla vřava?