Denně může olomoucký ústav vyšetřit až 1000 vzorků.

„Díky úzké spolupráci vědců a největšího zdravotnického zařízení v kraji, v jehož areálu se ÚMTM nachází, bude možné otestovat přes tisíc vzorků denně,“ avizoval Marián Hajdúch, ředitel ÚMTM, který v minulém týdnu obdržel povolení k testování vydané Státním zdravotním ústavem v Praze a během několika dní připravil tým pracovníků, do nějž se zapojili vědci, techničtí i administrativní pracovníci z dalších dvou vědeckých center olomoucké univerzity.

Výsledek vyšetření se lidé dozvědí během několika hodin. V tuto chvíli se jedná pouze o osoby, které kvůli existujícímu podezření na onemocnění Covid-19 odeslal na odběr praktický lékař či hygienici. Otestovat takzvané samoplátce zatím nelze.

Peter Vanek, projektový manažer,  Ústav molekulární a translační medicíny, LF UPOL
Olomoucká ofenziva v hledání viru: Zvládneme až 1000 vzorků denně

Rychlotest musí potvrdit laboratoř

V Olomouckém kraji testuje vzorky na přítomnost koronaviru také Ústav mikrobiologie Fakultní nemocnice Olomouc, který je schopen provést až 100 testů denně a laboratoř v Nemocnici Prostějov.

„Nadále platí, že odběr vzorků a jejich testování u samoplátců bohužel v současné době nejsou možné,“ uvedl mluvčí FN Olomouc Adam Fritscher.

Ilustrační foto
V kraji je 136 potvrzených případů, v Olomouci už přes dvacet

K dispozici jsou také rychlotesty na koronavir. Mohou být prováděny u indikovaných osob.

„Pokud se na rychlotestu objeví, že je člověk pozitivní, je mu udělán PCR (laboratorní test na průkaz nukleové kyseliny, pozn.red.),“ vysvětlovala ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Růžena Haliřová.

„Postupuje se standardně podle stanoveného algoritmu,“ dodala.

Růžena Haliřová, ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje
Epidemioložka: Dojde k okamžiku, kdy už nepůjde o jednotlivé případy

Sedm odběrových míst v kraji

Odběrových míst je v Olomouckém kraji nyní sedm: Fakultní nemocnice Olomouc, Vojenská nemocnice Olomouc, nemocnice v Jeseníku, Přerově, Prostějově a Šternberku a šumperská nemocnice.

„Za úterý jsme provedli na 70 odběrů,“ informovala Andrea Drobiličová, hlavní sestra Fakultní nemocnice Olomouc.

„Dnes k 12. hodině 51,“ dodala ve středu v poledne s tím, že rychlotesty na tomto olomouckém odběrovém stanovišti nevyužívají. Vzorky posílají do laboratoře na analýzu metodou PCR.

Studentky FZV UP na odběrovém stanovišti ve FN Olomouc.
Odběr je nepříjemný, ale nebolí. V boji s virem v Olomouci pomáhají studenti