ŠTĚTÍ - Řešení problému, který nejvíce tíží štětské občany, se podařilo nalézt. Stalo se tak v rámci debaty během včerejšího (pondělí) Dne s Deníkem na Novém náměstí ve Štětí.

Z ankety, kterou Deník provedl ve Štětí před několika dny, totiž jasně vyplynulo, že místní nejvíce trápí popíjející sociálně nepřizpůsobiví občané na štětské Dlouhé ulici, nedaleko lahůdek „U Michaely“.

„Nejvíce nám vadí, že tento problém trápí celé město, ale lidé si stěžují na náš obchod. My přece za nic nemůžeme. Nemůžeme problémovým lidem odmítnout prodat pivo. Jde hlavně o to, že v takovém případě riskujeme fyzické napadení z jejich strany,“ popsala obtížnou situaci spolumajitelka lahůdek „U Michaely“ Věra Janatová.

Nejčastěji lidem ve Štětí vadilo, že nepřizpůsobiví občané na frekventované komunikaci močí a dalšími způsoby obtěžují své okolí. „Situace v těchto místech je složitá a často tu zasahujeme. Lokalitu pravidelně monitorujeme a svou činnost fotografujeme,“ vysvětlil ředitel štětské městské policie Jiří Hykl.

Antonín Šimral, místostarosta Štětí a jeden ze členů vedení města, který se zúčastnil debaty na Dni s Deníkem, vidí problém jasně. „Většinou jsou to lidé, kteří ihned po tom, co obdrží sociální dávky, okamžitě vyrazí pít lahvové pivo, popřípadě hrát hazardní hry,“ řekl místostarosta.

Druhý ze spolumajitelů nejvíce diskutované prodejny lahůdek „U Michaely“, Radek Sirowatka, přitom navrhl jednoduché východisko z problému. „Myslím, že nejlepší by bylo nalézt nebytové prostory někde za městem, kde by bylo k dostání levné pivo. Ti problémoví lidé by se tam brzy jistě přesunuli. Osobně bych si tento podnik klidně vzal na starost,“ vyložil svůj návrh Sirowatka. Krátce nato mu místostarosta Šimral v tomto bodě přislíbil podporu.

V otázce bezpečnosti obsluhy obchodu pak s jednoduchým řešením přišel Jiří Hykl. „ Nejjednodušší je zařídit tajné tísňové tlačítko. To bude přímo propojeno s naší služebnou. Po jeho stisku okamžitě na místo vyšleme hlídku,“ přiblížil Hykl s tím, že by takové zařízení vyšlo na několik tisíc korun.

„Je to určitě zajímavá nabídka, nejspíše ji využijeme,“ dodala Věra Janatová.