•  Ze severozápadu Čech se hlásilo 25 nápadů
  •  Regionální vítěz si odnáší ceny za více než 120 000 Kč
  •  Na absolutního vítěze čekají ceny v celkové hodnotě zhruba 1,2 milionu Kč

Vítězným projektem regionálního kola desátého ročníku T-Mobile Rozjezdů je Pavel Lukáč z Oseka. Postavil aquaponickou farmu, čímž pomáhá snížit závislost na půdě a vodě. Druhé ani třetí místo nebylo uděleno. O podporu odborníků se v severozápadních Čechách ucházelo 25 nápadů, nejčastěji z oblasti IT, hobby nebo výroby potravin. Podnikatelé z Ústeckého kraje do soutěže přihlásili pěstírnu jedlých květin nebo novou základní školu.

1. místo – Aquaponická farma, Pavel Lukáč (Osek)

Pavel Lukáč staví ve sklenících v Oseku na samém severu Čech pultové záhony pro aquaponické pěstování petržele, salátu, okurek, mrkve nebo máty. Všechny produkty rostou ve vodě, která je vyživována rybami a bakteriemi. Paradoxně je taková pěstírna o 90 % méně náročná na vodu a kvalitu půdy. Pavel má už teď objednávky na celý tento rok, odebírat od něj budou dvě restaurace, a proto stále pracuje na rozšiřování farmy.

Porota složená z odborníků, úspěšných podnikatelů a investorů, jako jsou například Margareta Křížová nebo Martin Korman, hledá každý rok nejen neotřelý nápad, ale i úspěšnou realizaci podnikatelského záměru. „Pavel Lukáč zaujal zejména neuvěřitelnou vynalézavostí a podnikatelskou energií,“ říká předsedkyně poroty Martina Kemrová, manažerka firemní komunikace T-Mobile. „Aquaponická farma si našla velice rychle zákazníky mezi restauracemi i místními obyvateli, zahradnictví v okolí totiž nenabízí zeleninu v bio kvalitě. Navíc oceňujeme, že farma přinese do kraje nové pracovní příležitosti.“

Letošní ročník podnikatelského projektu je poznamenaný nouzovým stavem. „Semináře v regionech jsme museli vynechat úplně a poroty se se soutěžícími setkaly online. I tak jsme ale měli možnost vyslechnout řadu zajímavých nápadů, ze kterých mohou vyrůst skutečné podniky,“ shrnuje rychlý vývoj posledních týdnů Eva Karasová, organizátorka soutěže a manažerka společenské odpovědnosti T-Mobile.

„Věřím, že uspět se dá se začínajícím podnikem i v dnešní době, ačkoliv to je těžší,“ říká Šárka Pelikánová, majitelka účetní a daňové kanceláře Connect Economic Group, partnera T-Mobile Rozjezdů. „Moc si vážím všech, kteří do toho jdou a nevzdávají se. Hlavní je být od začátku obklopen skvělými lidmi a mít ty správné informace, aby nakonec podnikání neztroskotalo třeba na neznalosti zákonů.“

Pavel Lukáč si s regionálním vítězstvím odnesl od T-Mobile 50 000 Kč na rozvoj firmy a balíček telekomunikačních služeb na rok zdarma, komunikační kampaně od agentur AC&C Public Relations a Expertia, poukázku na nákup u Samsungu, poukázku na právní služby AZ Legal a seminář Základy účetnictví a daní pro podnikatele u Connect Economic Group. To vše v celkové hodnotě

skoro 121 400 Kč. V soutěži si až 34 regionálních vítězů rozdělilo odměny v hodnotě zhruba 3,5 milionu Kč.

V desátém ročníku projektu T-Mobile Rozjezdy soutěžilo 406 nápadů. Již tradičně byla největší konkurence v hlavním městě, kde soutěží 118 projektů, dále na jižní Moravě (57 přihlášek) a ve středních Čechách (44).

T-Mobile Rozjezdy

T-Mobile Rozjezdy jsou dlouhodobým programem na podporu začínajících podnikatelů. Nabízejí bezplatné regionální semináře v oblastech týkajících se začátku podnikání, druhou částí projektu je soutěž o nejlepší podnikatelský nápad a plán. V každém kraji mohou vyhrát tři podnikatelé, kteří získají finanční odměnu, podporu expertů na různé aspekty podnikání, balíčky služeb a věcné ceny. O celostátním vítězi rozhoduje porota stejně jako o Ceně za nejlepší technologické řešení a Ceně za odpovědné podnikání. O vítězi Ceny veřejnosti se pak rozhoduje v online hlasování na www.rozjezdy.cz.

Partnery letošního ročníku T-Mobile Rozjezdů jsou AZ Legal, Connect Economic Group, Česká manažerská asociace, Expertia, Samsung, Seznam.cz, Slevomat a Xopero Software. Odbornými partnery jsou Proboston a AC&C Public Relations a regionálními DEPO 2015, Fakulta sociálně ekonomická UJEP, Inovační centrum Ústeckého kraje, Jihočeský vědeckotechnický park, Jihomoravské inovační centrum, Krajská hospodářská komora v Plzeňském kraji, Lipo.ink, P-PINK, Středočeské inovační centrum a Technologické centrum Hradec Králové.

Markéta Kaclová