Jeho otec přišel do Roudnice n. L. v roce 1909 z Jičínska a zde se v roce 1913 oženil s Boženou Novotnou. Jan Kozák st. pracoval v Pracnerově továrně a aktivně se angažoval v dělnickém hnutí. Oba rodiče Jana Kozáka jsou pochováni v dnes již neudržovaném hrobě na roudnickém hřbitově. Jan vyrůstal mezi dělnickými skauty, v roce 1945 vstoupil do KSČ a zároveň byl jmenován členem roudnického revolučního národního výboru. Mezi jeho prvotiny patřila sbírka Pohledy do oken (České Budějovice 1941) a dva bibliofilské výtisky Město nad řekou (1945), Jdem !! (1946), oba vydané v Roudnici n.L. Absolvoval Ústřední politickou školu ÚV KSČ a vyučoval na Vysoké škole politické.

Po srpnu 1968 byl jedním z hlavních představitelů tzv. normalizace v literatuře, od roku 1972 vedl Svaz českých spisovatelů. Psal především politicky angažovanou prózu, nebo např. lovecká díla z prostředí tajgy. Jeho nejznámějším románem je Adam a Eva, který napsal podle příběhu známého roudnického sadaře Aloise Koňase. Tento román byl v roce 1984 zfilmován režisérem Antonínem Moskalykem s Jiřím Bartoškou v hlavní roli. Podle Kozákových námětů a scénářů byly natočeny filmy i televizní inscenace, z nichž připomeňme filmovou trilogii Bouřlivé víno, Zralé víno a Mladé víno.

Obdržel řadu státních i stranických vyznamenání a od roku 1984 je čestným občanem města Roudnice n.L. Zemřel 5. května 1995 v Praze a je pochován na Olšanských hřbitovech.


Filip Uzel