Jednou z těch památek je i kostelík v Čeřeništi. Zajímavé je, že tento kostelík byl stavěn teprve v roce 1936 a vlastně patří k nejmladším v našem kraji! Bohužel se u něj začaly projevovat vlivy spodní vlhkosti a bylo nutné sáhnout k záchrannému kroku.

Čeřeniště je v katastru obce Malečov, kde je velice aktivní spolek - Malečovský rozhled. Hlavní organizátor Zdeněk Petr se rozhodl s tamním spolkem zahájit záchrannou akci! Vyvinul velké úsilí pro získání potřebné sumy, ale i spoluúčasti na projektu. Část darů byla od dobrovolníků, část s podporou církve a část s podporou Evropských fondů. Mimochodem, Zdeněk Petr není v tomto začátečník. Díky jeho aktivitám a umění zapojit ostatní to byl vlastně on, kdo probudil v lidech snahu přiložit ruku k dílu, a tak vznikla před lety rozhledna Lucemburkův kopec v Pohoří u Malečova. Mimo jiné je zde jediná zasněžovaná sjezdovka v Českém Sředohoří.

Kdo chcete vědět víc, nebo dokonce na některý projekt přispět, může zamířit na web malecovskyrozhled.cz.

Divadelní guláš v Přestavlkách
Divadelní guláš v lesním divadle v Přestavlkách nabídl vaření i tvoření pro děti

Akce Čeřeniště měla svoje vyvrcholení právě v sobotu 4. května odpoledne. Zájemci se tam sešli na slavnostním otevření kostela po rekonstrukci. Uvnitř proběhla mše, kterou sloužil děkan Karel Havelka, zakončená krásným minikoncertem ženského pěveckého sboru Cantica Bohemica pod vedením sbormistryně Dominiky Valeškové.

Venku pak na účastníky čekala spousta chuťovek od blízkých i vzdálených návštěvníků či obyvatel Čeřeniště. Na celou akci navazovalo i vysvěcení nedaleké Tschubertovy kaple.

Díky Malečovským za záchranu památek, díky všem, kdo přiložili ruku a díky za bohatou účast (okolo 80 osob). Vzhůru do dalších záchranných akcí!

Ervín Pošvic