„V současných podmínkách je nutné tyto osoby ze schodů snášet ve dvou, s použitím schodolezu to zastane řidič sám,“ vysvětlil dispečer dopravní zdravotní služby Luboš Mlejnecký s upřesněním, že nový schodolez je schopen přepravovat pacienty s tělesnou hmotností max. do 140 kg. Schodolez pracuje v režimu tří rychlostí pohybu, a to od 10 do 18 překonaných schodů za minutu. „Dojezd pro jedno nabití je závislý na hmotnosti přepravované osoby a na tom, zda se jede nahoru nebo dolů. Průměrný dojezd je přibližně 400 schodů,“ doplnil dispečer.

Zařízení je dále vybaveno kolovou brzdou a mechanickou a elektronickou pojistkou přetížení, nastavitelným držadlem, nastavitelnou opěrkou hlavy a zvedatelnými opěrkami na ruce. Kontrolky v blízkosti rukojeti upozorňují na příliš nahnutou pozici dozadu či na přetíženou sedačku, v obou případech elektronická ochrana zařízení vypne. „Tento schodolez je rovněž jednoduše složitelný a rozložitelný, tudíž rychle připravený pro použití či naopak pro naložení do sanity,“ uzavřel Luboš Mlejnecký.

Schodolez Nemocnice Litoměřice, a.s. pořídila za částku 109 tisíc korun díky dotaci Krajského úřadu Ústeckého kraje zaměřené na podporu komfortu pacientů při poskytování akutní lůžkové péče.

Naděžda Křečková