Narodil jsem se v r. 1940 na Volyni, kde žila početná skupina Čechů, kteří využili nabídky ruského cara hospodařit na zdejší úrodné půdě. Nabízím krátký exkurz do „duše ruského člověka“ od člověka, který se na území dnešní Ukrajiny narodil, 7 let žil a začal nasávat hypoteticky atmosféru soužití lidí s trochu odlišnou kulturou.

S léty přibývaly informace od blízkých a lidí, kteří měli určitý rozhled. Později jsem se zajímal o region čtením a kontaktem s lidmi velkého impéria. Vandroval jsem všemi světovými směry, z nichž nejdelší byl na východ k oceánu. Zatracovat apriori lidi dle určité národnosti je zcela zcestné a platí zde jako i jinde, chudý majetkem- bohatý charakterem. Naposledy jsem projel západní Ukrajinu s malým autem, kde jsem jako obvykle i přespával. Navštívil jsem i místo, kde jsem se narodil a přespal též v upraveném domě, okleštěném o rozsáhlý pozemek, který jsem měl v paměti. K večeru jsem zastavil v malé horské vesničce a oslovil staršího pána se svolením přespat poblíž jeho pozemku. „Ruská duše“ mě nezklamala.

Byl jsem pozván na zahradu na večeři a při debatě vyšlo najevo, že otec hosta padl ve válce proti Hitlerovi, sám hostitel fungoval jako voják v sev. Čechách nedobrovolně při „bratrské pomoci“ v roce 1968. Pointou je, že jeho syn a kamarád na obrázku u stolu v současnosti asi nastoupili po mnoha letech na obranu své vlasti paradoxně proti Vladimírovi Putinovi, který jako narcis pózoval s puškou při lovu tygrů nacházel na dně moře starou amfóru, nebo porazil v judo olympijského vítěze.

Jeho jméno Vladimír je slovanského původu a dá se přepsat jako „vládce světa“ – mocný a to ho možná motivuje. My starší si pamatujeme legendární výrok jeho předchůdce Lenina: „Učit se-učit se- učit se“. Putin a jeho squadra se už naučila a rozšířila „mantru“ na „Lhát- lhát- a zase lhát“ Pozůstalé matky- ženy a děti za 2 svět. války možná měly útěchu, že jejich blízcí padli při obraně jejich země.

O toto privilegium příjdou ruské matky, ženy a děti, jejichž blízcí padnou při napadení sousední země. Zbyde jim v srdci jen zoufalství a trvalá jizva s přáním, aby majiteli „černého pásu“v judo zčernala i jeho proradná duše .

Radislav Hlušička

Co je nového v Třebenicích: Škola, penzion nebo řeznictví
VIDEO, FOTO: Co je nového v Třebenicích: Škola, penzion nebo řeznictví