Pravdou však je, že mikronárody jsou neuznalé státy, které mají často fungující vládu, hlavu státu, měnu a dokonce i jazyk (v České republice je nejvýznamnějším takovým jazykem Nissiiština, pokud by vás zajímali další české mikronacionální jazyky, můžete si do nich překládat ZDE). První mikronárody vznikaly už v 19. stol., velké popularity dostaly v osmdesátých letech v Japonsku. V součastnosti má i v Česku silné zastoupení. Vedle Polívkova Valašského království (které je spíš komerční projekt než mikronárod) a Liberlandu tu máme i českou wiki o mikronárodech (ZDE). Což je jediná mutace mezinárodní wiki o mikronárodech (ZDE).

Česká wiki byla založena již v roce 2012 na platformě fandom, založil ji Karl Friedrich, současný vrchní administrátor a majitel wiki. Mezi významné mikronárody se řadí Svobodná republika Lurkská (jejíž prezidentem je právě zmíněný Karl Friedrich), Meknijsko které je spíše kulturní projekt, jehož hlavou státu je Tomáš Kracík (Nissiisky: Praeniy Naemal Seok) a nebo například Stát Gymnázium, což je stát významný na mezinárodní i místní úrovni, hlava státu se každý měsíc střídá ale hlavním reprezentantem je Tomáš Falešník. Ale i náš okres má svůj mikronárod, Vidlákovu republiku, název může znít trošičku ironicky, ovšem se jedná o projekt studentů v Lovosickém gymnáziu na vzdělání mladých o politice (stránka na wiki ZDE).

Současným prezidentem Vidlákovy republiky je Jan Šťastný, Vidlákova republika slaví úspěchy i v zahraničí, například získala plné členství v Grand Unified Micronational, prestižní mikronacionální světové organizaci. Získala jednu stříbrnou a jednu bronzovou na virtuálních olympijských hrách MOF a mnoho dalšího. Mikronacionální historie je velmi zajímavá, ale tu zde rozebírat nebudu, jelikož je hodně dlouhá a kompexní (i ta česká). Tento rok byl pro mikronárody dokonce klíčový a stanovil nový směr. Snad k lepším zítřkům.

Jan Šťastný