První ročník se uskutečnil ve dnech 21. – 23. června 1991 a široká veřejnost, zajímající se o letadla a letce, se mohla přijít podívat na jedinečné setkání pod Řípem.  Přehlídka strojů, ať historických nebo současných, byla skvělá, ale protože náš spolek se zabývá historií, ocenili jsme hlavně možnost potkat na leteckém dni naše bývalé válečné letce, kteří byli příslušníky britského Královského letectva RAF. Ne, že bysme se s nimi do té doby nesetkávali, ale tady jich bylo tolik na jednom místě… Prostě paráda.

Řada členů Severočeského leteckého archivu Most si pak nenechala ujít ani další ročníky Memorial Air show, které se konaly vždy v lichý rok.  Letos, jak oznámili pořadatelé, se kvůli pandemickým opatřením oblíbená a hojně navštěvovaná letecká přehlídka, která měla být věnována 80. výročí založení 313. čs. stíhací perutě v Anglii, bohužel neuskuteční. Byla přesunuta na příští rok. Podívejte se alespoň ve fotogalerii na obrázky ze začátků tradice leteckého dne v Roudnici nad Labem, které máme v našem archivu.

Memorial Air Show v Roudnici nad Labem je jednou z největších letecko - společenských akcí svého druhu. Tento svátek nejen českého historického letectví pořádá od roku 1991 každý lichý rok Aeroklub Memorial Air Show ve spolupráci s řadou institucí, organizací, měst a obcí a řadou soukromých osob. Myšlenka akce vznikla hned po Sametové revoluci v roce 1990 jako poděkování bývalým vojenským pilotům Royal Air Force z II. světové války. První ročník měl za cíl morálně rehabilitovat ty, kteří bojovali za naší svobodu a kterým vděčíme za to, že jsme se mohli narodit. V následných ročnících se vybírají významná témata spojená s naší svobodou, nebo bojem za ní. Každý druhý rok se tak uctívá lidská odvaha a hrdinství. Vzpomíná se na ty, kteří již nejsou mezi námi, ale bez kterých by naše svoboda a demokracie již možná neexistovala.

Karel Otto Novák – Severočeský letecký archiv Most