Z výsledků ankety vyplynuly dvě základní věci. „Zaprvé, že téměř všichni kulturní organizátoři a kreativci považují zapojení veřejnosti do přeměny kraje za nedostatečné. A zadruhé, že 90 % z nich se na transformaci uhelného regionu chce aktivně podílet,“ shrnul při online prezentaci výsledky ankety náměstek ústeckého hejtmana Jiří Řehák (Spojenci / JsmePRO!).

„Úkol je tedy jasný, dát tvůrčím lidem prostor, aby do budoucnosti kraje promlouvali stejně jako kreativci v podobných ex-průmyslových lokalitách v zahraničí nebo třeba na Ostravsku,“ upřesnil další plány náměstek pro kulturu, památky a cestovní ruch. Doplnil, že na podpoře umění a tvůrčích odvětví začal spolupracovat s místním Inovačním centrem a pobočkou agentury CzechInvest.

Podle zástupkyně ředitele pro strategické projekty Inovačního centra Lucie Podrápské míří do Ústeckého kraje z EU miliardy na spravedlivou transformaci a obnovu ekonomiky po pandemii. „. Dobré nápady a tvořivost jsou zapotřebí více než kdy jindy. Dohodli jsme se, že důkladně zmapujeme kulturní a kreativní odvětví v kraji a že rychle vytvoříme online platformu pro společnou komunikaci všech, kdo se budou chtít zapojit,“ sdělila Podrápská.

Jak přesně bude vypadat transformace uhelného regionu na atraktivní zatím není jasné. Do tvůrčí spolupráce se mohou zapojit místní kulturní organizace, umělci a podnikatelé kdykoliv prostřednictvím dotazníku na webu Ústeckého kraje.

Redakce