Panelové diskuze se zúčastnili europoslanec Alexandr Vondra jako člen Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin EP, dále europoslanci Veronika Vrecionová a Martin Hlaváček, oba členové evropského Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova EP. Nechyběli ani předsedkyně Zelinářské unie Čech a Moravy Monika Nebeská, zástupce Asociace soukromých zemědělců Milan Hanč, předseda Českého zahrádkářského svazu Stanislav Kozlík, zástupce Agrární komory ČR pro oblast Severní Čechy Otakar Šašek a ředitelka Městských kulturních zařízení Litoměřice Michaela Mokrá.

Diskutující se zaměřili na současný legislativní rámec EU týkající se zemědělství a možné budoucí výzvy. „Je třeba našim zemědělcům zjednodušit legislativu. Uvědomme si, že 60 procent legislativy se tvoří u nás a je zbytečně komplikovaná,“ upozornil europoslanec Vondra. Veronika Vrecionová v té souvislosti upozornila, že i drobné náměty na zlepšení mohou prostřednictvím europoslanců doputovat až do europarlamentu.

Jako příklad uvedla původně navrhovanou registraci všech slepic i v případě domácích chovů, kterou se na základě iniciativy českých europoslanců podařilo prosadit až od určitého množství kusů.

Legendární Zahrada Čech odstartovala. V Litoměřicích probíhá již 47. ročník veletrhu.
FOTO: Legendární Zahrada Čech odstartovala. Do Litoměřic láká bohatá nabídka

Dále panelisté diskutovali možnosti, které by pomohly českým producentům, kteří se jen těžko prosazují v obchodních řetězcích. „Od roku 2014 jsme přišli o 6 milionů ovocných stromů. Jako ZD Klapý jsme se s jablky do obchodních řetězců neprosadili vůbec, a to jsme je nabízeli za 9 korun za kilogram,“ poukázal na tristní situaci Otakar Šašek ze Zemědělského družstva Klapý a zároveň zástupce Agrární komory ČR pro oblast severní Čechy.

„Pokud nevytvoříme podmínky pro české farmáře, doplatí na to i akce typu Zahrada Čech, která nemůže úspěšně fungovat bez českých ovocnářů a pěstitelů,“ upozornila Michaela Mokrá, ředitelka MKZ Litoměřice, jež provozují i výstaviště Zahrada Čech.

Posledním námětem diskuze moderované Vladimírem Hronem, byly dotace do zemědělství, které mnozí navrhují na zrušení, neboť křiví trh.

Panelová diskuze o budoucnosti českého ovoce a zeleniny na veletrhu Zahrada Čech přinesla důležité nápady a perspektivy, jak podpořit české zemědělce a zajistit prosperitu pro místní zemědělský sektor. Tato událost představovala významný krok směrem k udržitelnějšímu a prosperujícímu zemědělskému průmyslu v České republice.

Aneta Břeňová
Městská kulturní zařízení v Litoměřicích