LITOMĚŘICKO

Města čtou v Litoměřicích

Kdy: pátek 1. až neděle 3. září
Kde: Park Václava Havla, Litoměřice
Za kolik: zdarma

Park Václava Havla v Litoměřicích se o víkendu stane dějištěm festivalu literatury a umění Města čtou. Těšit se můžete na setkání s autory, workshopy, koncerty i divadelní představení. Program odstartuje v pátek v 10.00 workshopem Ireny Hejhalové Motýlek z ovčího rouna, odpoledne bude pokračovat autorským čtením, pořadem o rukopisech Máchy a Tyla a večer koncertem Jany Vébrové s akordeonem (18.30). V sobotu od 10.00 se lidé dozvědí, jak oživit starší kousky oblečení výšivkou, odpoledne děti uvidí pohádku Jak se Kuba naučil bát (15.00) a večer zpříjemní autorské čtení a koncert Evy Turnové a Ivana Vrány (17.00). V neděli festival začne v 10.30 autorským čtením a workshopem pro děti, nebude chybět loutková pohádka (15.00) a večer následuje koncert formace Shoda okolností (17.00).

Podrobný program festivalu v Litoměřicích najdete na stránkách knihovnalitomerice.cz.

Otevřené sklepy Českého středohoří

Kdy: sobota 2. září od 10.00
Kde: náves, Velké Žernoseky
Za kolik: 299 korun

Tradiční vinařská akce na konci prázdnin zavede účastníky do sklepů vinařů v několika obcích Litoměřicka. Obce budou pro účastníky propojeny speciální dopravou, vínobusem, a Žernoseky propojí převoznická loď. Své sklepy otevřou vinaři v Litoměřicích, Žalhosticích, Velkých Žernosekách i Malých Žernosekách. Startovné zahrnuje kromě dalšího vstup, pamětní degustační skleničku, mapu, vodu a celodenní jízdenku do vínobusu.

Makové slavnosti na zámku Ploskovice

Kdy: sobota 2. září od 10.00
Kde: Státní zámek Ploskovice
Za kolik: 130/50 korun

Proslulé Makové slavnosti v Ploskovicích jsou opět tady. Café Páv společně s místním zámkem připravili oslavu suroviny, jejíž pěstování má v České republice dlouhou tradici. Opět ve spolupráci se spolkem českého modrého máku. Návštěvníci se mohou těšit na mák ve všech podobách - slané či sladké delikatesy, makovou kosmetiku, něco makového na sebe a jiné makové produkty. Prodejci budou ve stáncích v zámeckých zahradách. Akci doprovodí kulturní program, který nabídne Sváťovo dividlo (10.00), Sašu Niklíčkovou (11.30), Merbo trubky (13.00), Markétu Marz (14.00), Evu Vargo (15.00) a Divadlo Evy Hruškové, Jana Přeučila a Zdeňka Rohlíčka s kusem Princezna se zlatou hvězdou (16.30). Celým dnem provede Divadlo V Pytli. K dispozici bude kolotoč a kozí taxi, nebude chybět tradiční volná beseda o českém modrém máku u stánku Českého modrého máku.

Tak chutnaly Makové slavnosti v roce 2021:

Fotogalerie: Tradiční makové slavnosti na Zámku Ploskovice. Rok 2021

Poslední prázdninové mecheche v litoměřickém letňáku

Kdy: sobota 2. září od 13.00
Kde: Letní kino Litoměřice
Za kolik: 350/400 korun

Letní kino v Litoměřicích prožije v sobotu 2. září Poslední prázdninové mecheche. Jeho hlavním motivem bude oslava 40 let fungování kapely Krásné nové stroje. Kromě oslavenců dále vystoupí Zuby nehty, Choroš, Jiří Konvrzek, Lenka Vychodilová s Davidem Nollem a Divalo Čučka.

Festival Na schodech v Ostrém

Kdy: sobota 2. září od 14.30
Kde: Kalvárie Ostré, Úštěk
Za kolik: dobrovolné

Hudebně-divadelní festival Na schodech slaví své 18. narozeniny a vrací se na vrchol poutního místa Kalvárie Ostré u Úštěka. Festival je neodmyslitelně spjatý s tímto magickým místem, kde se tradičně pořádá. Rodinná atmosféra, rozloučení s létem, nekončící lesy a zhruba sto schodů vedoucích na místo konání. Letos se můžete těšit na program nesoucí se na vlnách moderního jazzu, indie rocku, hluboké slam poetry, oslavné tradiční židovské hudby klezmer a nebo na loutkové divadlo. Vystoupí Bára Zmeková, Sépie z hor, Schimmerle Klezmer Kabaret, slam poetry a loutkové Divadlo Kordula.

LOUNSKO 

66. Dočesná v Žatci

Kdy: pátek 1. a sobota 2. září
Kde: Žatec
Za kolik: zdarma/590/790 korun

Legendární žatecká Dočesná je opět tady. Největší slavnosti chmele a piva v EU s nejdelší tradicí v ČR proběhnou už o tomto víkendu v Žatci. Na návštěvníky čeká osm různých scén, na šesti z nich bude hudební program bez vstupného. Platit se bude v letním kině, kde vystoupí Olympic, Trautenberk, Tata Bojs, Xindl X, Tomáš Klus či Aneta Langerová. 66. slavnosti chmele nabídnou opět více než stovku druhů točených piv i bohatý doprovodný program, street food festival či historické výjevy.

Tak bavila Dočesná v roce 2016:

Fotogalerie: Dočesná 2016

Kompletní program a další podrobnosti najdete na stránkách docesna.cz.

Výstava Dům 2023 v Lounech

Kdy: pátek 1. až neděle 3. září
Kde: Výstaviště Louny
Za kolik: 70/50 korun

Všeobecná stavební výstava Dům oslaví na výstavišti v Lounech jubilejní 30. ročník. Veletrh je aktuální přehlídkou novinek z oblasti stavby, bydlení a zahrady. Představí se více než 130 vystavovatelů z celé České republiky, kteří nabídnou nepřeberné množství zajímavých výrobků a služeb z oboru stavebních materiálů, vybavení domácností a zařízení zahrady. Návštěvníci mohou přijít každý den od 9 do 17 hodin.

Další podrobnosti najdete na stránkách pořadatele vystavydiamantexpo.cz.

DOTmy v lounské Makovičce

Kdy: pátek 1. září od 18.30
Kde: Makovička - Bezobalový obchod a kavárna, Louny
Za kolik: dobrovolné

Bezobalový obchod a kavárna Makovička v Lounech připravila na páteční večer malé rozloučení s prázdninami. Ve stínu chrámu svatého Mikuláše proběhne koncert pozoruhodné crossoverové formace DOTmy.

Furt rovně v CClubu

Kdy: pátek 1. září od 19.00
Kde: CClub, Louny
Za kolik: 150 korun

Oblíbená lounská skupina Furt rovně navazuje na odkaz českých undergroundových skupin a mísí jej s vlivy šansonu a mnohými dalšími prvky. Nenechte si uniknout jejich první domácí koncert v nové sestavě s novým baskytaristou. Vystoupí v pátek 1. září večer v CClubu na Mírovém náměstí v Lounech.

Mistrovství ČR ve flyballu v Blšanech

Kdy: sobota 2. a neděle 3. září
Kde: fotbalový stadion, Blšany
Za kolik: zdarma

Fotbalový areál v Blšanech bude o víkendu hostit Mistrovství ČR ve flyballu, speciální sportovní disciplíně pro psy. Slavnostní zahájení a začátek běhů je na programu na sobotních 9.15 hodin a v neděli v 8.30 hodin.

Další informace najdete ve facebookové události.

CHOMUTOVSKO

Dobré jídlo a sport na Kamencovém jezeře

Kdy: sobota 2. a neděle 3. září
Kde: Kamencové jezero, Chomutov
Za kolik: vstup zdarma

Kamencové jezero bude o víkendu hostit třetí ročník Family food festivalu. Návštěvníci si budou moci užít pestrou nabídku jídel i nápojů ze street food stánků, hudbu i zábavu pro děti. Program bude probíhat v sobotu od 12 do 21 hodin, v neděli od 10 do 20 hodin. Vstup na festival v areálu jezera bude ve směru od Otvic a WakeParku. V neděli od 10 do 15 hodin se u jezera představí sportovní kluby a spolky, působící v Chomutově a okolí. Děti si budou moci všechny sporty vyzkoušet.

Tak vypadaly Family food festival a Festival sportu loni: 

Fotogalerie: Family food festival a Festival sportu

Voltižní závody v Chomutově

Kdy: sobota 2. září od 9.00
Kde: jízdárna Zooparku Chomutov
Za kolik: zdarma

V kryté jezdecké hale areálu Zoopark Chomutov se v sobotu 2. září uskuteční voltižní závody. Akce odstartuje v 9.00 povinnými sestavami, přibližně od 12.30 do 13.30 proběhne pauza na oběd a od 13.30 se můžete těšit na volné sestavy. Soutěžní den ukončí závěrečný ceremoniál přibližně v 17.00. Kvůli bezpečnosti cvičenců není povolen vstup psům.

MOSTECKO

Obrnické slavnosti

Kdy: sobota 2. září od 15.00
Kde: Staré fotbalové hřiště, Obrnice
Za kolik: zdarma

Obec Obrnice zve už posedmnácté na bohatý program Obrnických slavností. Návštěvníky čeká vystoupení populárních osobností hudební scény, jako jsou Ilona Csáková, Monika Balogová. Kapela Crazy Dogs představí rock and rollový repertoár plný hitů z tvůrčí dílny Elvise Presleyho, Billa Haleyho a dalších. K tanci i poslechu pak zahraje skupina Sortiment. Na své si na akci přijdou také děti, které tu pro své dovádění najdou skákací hrad či nafukovací skluzavku, budou si moci nechat pomalovat obličej, projet se vláčkem nebo na koních nebo se rozptýlit na laserové střelnici. Děti i dospělé čekají soutěže o ceny. Nabídku občerstvení zpestří guláš z divočiny místních myslivců nebo domácí slané i sladké pokrmy místních hospodyněk.

Obrnické slavnosti v roce 2022:

Fotogalerie: Takhle vypadaly 16. Obrnické slavnosti

2. závod dračích lodí Starcolor Cup

Kdy: sobota 2. září od 9.00
Kde: Jezero Most
Za kolik: zdarma (pro návštěvníky)

Na jezero opět vyplují dračí lodě. Chystá se tu totiž další jejich závod. Podívaná je zdarma, startovné pro posádky činí 11 000 korun (firemní posádka) a 6 000 korun (korporace přátel). Školní posádky startovné neplatí. Trasy závodu měří 200 a 1000 metrů, posádky mají v ceně zapůjčení lodi s kompletním vybavením pro trénink i závod, tréninkovou jízdu i vodní záchrannou službu.

TEPLICKO

Teplický food festival 23 - podzim

Kdy: sobota 2. září a neděle 3. září
Kde: Park za Domem kultury, Teplice
Za kolik: zdarma

Tradiční i netradiční gastronomii představí na třetím Teplickém food festivalu. Festival nabídne špičkové pokrmy a zábavný program pro celou rodinu. Návštěvníci se mohou těšit například na rolovanou zmrzlinu, burgery, belgické hranolky, kvalitní kávu, latinsko-americké churros, drinky a koktejly a další. Akce po oba dny začíná v 10 hodin a končí v 19 hodin.

Tak vypadal Teplický food festival loni:

Fotogalerie: Teplický food festival 2022

Bílinské slavnosti aneb Den horníků

Kdy: sobota 2. září od 10.00
Kde: Lázeňský park Kyselka, Bílina
Za kolik: zdarma

Tradiční městské slavnosti v Bílině přinesou hned tři hudební scény. U kádi, kde zahraje Mostečanka, Hornická dechovka a Tomáš Laně; Kafáč, kde se vystřídají Žalm 151, Bonifanti, Blacula a Kola dokola a scénu v letním amfiteátru, kde se lidé mohou těšit na Paulieho Garanda, Adama Mišíka, Sto zvířat, Emmu Drobnou a Adama Ďuricu. Děti si v DDM Bílina užijí minigolf, z Mírového náměstí půjde také průvod na Kyselku. Lidé se budou moci svézt ve výletním vláčku, pro děti budou po celý den připraveny atrakce, na místě budou stánky s občerstvením.

ÚSTECKO

Devadesátkový mejdan na Větruši

Kdy: pátek 1. září od 15.00
Kde: vyhlídka zámečku Větruše, Ústí nad Labem
Za kolik: 439/500 korun

Pilotní devadesátkový open air mejdan od Julio Production proběhne na ústecké Větruši v pátek 1. září od 15.00. Akce se uskuteční přímo na vyhlídce zámečku Větruše, který je dominantou Ústí nad Labem. Těšit se můžete na ty nejlepší taneční hity z 90. let v podání několika Djs jako třeba MC Erika, Ondry Vodného či Davida Holuba. Lístek na místě přijde na 500 korun. Afterparty bude v restauraci Tyršovka.

Slavnosti vína a burčáku na Lidickém náměstí

Kdy: pátek 1. září od 9.00 do 21.00
Kde: Lidické náměstí, Ústí nad Labem
Za kolik: zdarma

Kdo má rád víno a burčák, tak by neměl chybět na slavnostech vína a burčáku v pátek 1. září od 9.00 do 21.00 na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. K prodeji a k ochutnání tam budou vína od českých a moravských vinařů. O hudební produkci se postará cimbálová muzika Slovácko. Vstupné je zdarma.

13. Ústecký den porcelánu

Kdy: pátek 1. září od 10.00 do 18.00
Kde: Muzeum města Ústí nad Labem
Za kolik: 30 korun (v ceně je hrnek)

Tradiční porcelánové trhy se širokým sortimentem užitkového i dekorativního porcelánu z dílen společnosti Český porcelán, a.s. Jako vždy je připravena živá hudba, občerstvení a v rámci sníženého vstupného je možno navštívit všechny aktuální výstavy v muzeu.

Tak vypadaly porcelánové trhy v roce 2020:

Fotogalerie: Porcelánové trhy v ústeckém muzeu

Ústecké nebe plné letadel

Kdy: sobota 2. září od 11.00 do 18.00
Kde: letiště Ústí nad Labem, Úžín
Za kolik: zdarma

Ústecké nebe plné letadel pobaví děti i jejich rodiče, akce se uskuteční v sobotu 2. září od 11.00 do 18.00 na ústeckém letišti v Úžíně. Těšit se můžete na akrobacie vicemistra světa Martina Šonky, přelet gripenů, ukázky záchranářské techniky včetně hašení bambivakem, souboje druhoválečných strojů, neobvyklé polohy bezmotorových letadel a ukázky modelů letadel. Vstupné je zdarma.

Pivovar Velké Březno slaví, hrát bude Žlutý pes

Kdy: sobota 2. září od 14.00 do 22.00
Kde: pivovar Velké Březno, Ústecko

Letos slaví pivovar Velké Březno kulaté jubileum 270 let od svého založení. Oslava na jeho počest aneb Den s Březňákem proběhne v sobotu 2. září od 14.00 do 22.00. V areálu pivovaru budou hrát kapely Žlutý pes, Stará škola, Freddie Mercury revival a vystoupí i ústecký písničkář Petr Lüftner. Vstupné je zdarma.

Tak bavily slavnosti v pivovaru loni:

Fotogalerie: Den otevřených dveří v Pivovaru Velké Březno

Den vína a burčáku v Brné

Kdy: sobota 2. září od 15.00
Kde: Brná, Ústecko
Za kolik: zdarma

Víno, burčák, cimbálovka a atrakce pro děti, tak bude vypadat Den vína a burčáku v Brné. K mání bude burčák od vinařství Antonín Hrabkovský z Velkých Žernosek. „Za tu řadu let co akci pořádáme , tak máme rekord  215 litrů vypitého burčáku.  Pokusíme se ho letos ohrozit,“ řekl za organizátory akce Zdeněk Kymlička. Víno bude prodávat Miroslav Brožíček z Brné. Během dne bude hrát cimbálovka Dr. Dušana Kotlára z Liberce. Zábavu pro děti zajistí Dům dětí a mládeže. Den vína a burčáku proběhne v sobotu 2. září od 15.00 v prostorách hospody U Kapličky v Brné. Vstup je zdarma. Akci pořádá spolek Veselá Brná ve spolupráci s ústeckým městským obvodem Střekov.

Letní kapela zahraje ve ski areálu Pohoří u Malečova

Kdy: pátek 1. září od 19.30
Kde: Malečov, Ústecko
Za kolik: 350 korun

Letní kapela poprvé zahraje v krásném prostředí pod širým nebem na Pohoří u Malečova na Ústecku. Koncert proběhne v pátek 1. září od 19.30, vstupné přijde na 350 korun. Letní kapela je projekt Jaromíra Švejdíka, známého jako Jaromír 99, který je zpěvákem, textařem a výtvarníkem. Jejich debutové album kombinuje pop s prvky country, blues a folku. Hrají čistou a průzračnou hudbu, která má mnoho společného s dalšími skupinami, ve kterých Švejdík působil, jako jsou Priessnitz, Umakart nebo The Bombers.

| Video: Youtube

XIV. Den Severní Terasy

Kdy: neděle 3. září od 12.00
Kde: Centrální park, Severní Terasa, Ústí nad Labem
Za kolik: zdarma

XIV. Den Severní Terasy bude tentokrát v romantickém duchu. Těšit se můžete na tržiště se stánky, bublinovou show, mušketýrský fotokoutek, plavby lodičkami s námořníky na Laguně, soutěže, malování na obličej, zábavnou alchymii a kolotoče. Zahájí akce v Centrálním parku na Severní Terase je v plánu v neděli 3. září od 14.00, už od 12.00 ale bude na stejném místě k dispozici tržiště se stánky. Ve 14.10 vystoupí Mladá scéna Ústí nad Labem s pohádkou pro děti Kocour Modroočko, od 15.20 se představí mušketýři a v 17.15 zahraje kapela Mix 77. Kdo má rád módu, tak si přijde na sví v 18.40, kdy proběhne romantická módní přehlídka. Od 19.00 je na programu Open air koncert Orchestru a baletu Severočeského divadla. Vstupné je zdarma.

Zubrnická museální železnice slaví 30 let, pojede Karkulka a Hurvínek

Kdy: sobota 2. září a neděle 3. září
Kde: Zubrnice, Ústecko
Za kolik: zdarma

Kdo má rád železnici, tak by neměl vynechat oslavy spolku Zubrnická museální železnice, který slaví 30 let od svého založení. Na nádraží v Zubrnicích se můžete o víkendu těšit na přehlídku železničních drezín, atrakce a kreativní dílnu pro pro děti a stánky s občerstvením. Hlavní program bude v sobotu 2. září od 13.00, kdy proběhne beseda o spolku a filmech Páni kluci a Rebelové s pozvanými hosty. „30 let uteklo hrozně rychle. Všichni jsme zestárli, někteří si pořídili rodiny, děti, apod. Za 30 let jsme stihli odkoupit 26 kilometrů dlouhou trať opravit a začít provozovat pravidelnou sezónní dopravu na 6 kilometrovém úseku Velké Březno - Zubrnice turistické linky železniční T3 a autobusové T32 a to vše pro budoucí generace,“ řekl Radek Kubala  ze spolku Zubrnická museální železnice a dodal: „Vlaky budou posíleny vlastními stroji například motorovou lokomotivou řady T444.0255 přezdívanou Karkulka a kmenovými motorovými vozy M131.1 přezdívané Hurvínek.“

DĚČÍNSKO

23. Literární Zarafest

Kdy: od čtvrtka 31. srpna do soboty 2. září
Kde: Podmokly, Děčín
Za kolik: zdarma

Literární festival přivádí na sever Čech renomované autory, kteří s sebou přinášejí především svá díla. Literatura, výtvarné umění i hudba, to vše potěší příznivce ve třech dnech. Ve čtvrtek od 19 hodin se v Ukradené galerii v Děčíně uskuteční výstava koláží Elišky Kremlové. V pátek od 19 hodin v Baru Bodenbach proběhnou autorská čtení, v sobotu bude literární procházka po Děčíně s Josefem Strakou a Vítem Janotou. Čas a místo setkání ještě pořadatelé upřesní. V Oblastním muzeu v Děčíně pak od 18 hodin proběhnou další autorská čtení a zahrají Jiří Imlauf a Vyjakomy.

Literární festival Zarafest v roce 2018:

Fotogalerie: Literární festival Zarafest 2018

Vinohraní ve Varnsdorfu 

Kdy: sobota 2. září od 15.00
Kde: Park u Městského divadla Varnsdorf
Za kolik: zdarma

Milovníci dobrého vína si přijdou na své na druhém ročníku Vinohraní ve Varnsdorfu. To si budou moci vychutnat za doprovodu Cimbálové muziky Jožky Šťastného a varnsdorfského pěveckého sboru Náhodou. Představí se hned několik vinařství. Lidé si posedí v trávě v piknik stylu (deky s sebou), budou mít možnost opéct si buřty nebo ochutnat sýry nebo dobroty z pekárny.