Silvestrovský špacír na Lovoš
TIP NA VÝLET
KDE: Lovoš, Lovosice
ZA KOLIK: Zdarma

Jednou z nepřehlédnutelných dominant Českého středohoří je čedičový kopec Lovoš (570 m.n.m). Ten se tyčí nedaleko města Lovosice. Výstup na vrchol je z těch méně náročných. Příjemná je cesta z Lovosic po zelené značce v délce asi tři kilometry. Na Lovoši je chata, která má otevřena každý pátek od 12 do 16 hodin a o víkendu a svátky od 10 do 16 hodin. Na Silvestra je výdejní okýnko chaty v provozu od 10 do 21 hodin a na Nový rok pak od 8 do 17 hodin.

Vydejte se k ledové jeskyni u Naděje  
TIP NA VÝLET
KDE: Suchý svah, Hamr u Cvikova
ZA KOLIK: Zdarma

Ledová jeskyně, jejíž výzdoba neroztaje ani v parném létě, se nachází vysoko na severním svahu Suchého vrchu, asi kilometr od Hamru nedaleko přehrady Naděje. Je to poměrně zajímavá pseudokrasová puklinová jeskyně, která byla v roce 1966 vyhlášena chráněnou přírodní památkou. Vnitřní prostor jeskyně tvoří asi 30 metrů dlouhá a 2 až 4 metry široká svislá puklina. Necirkuluje v ní vzduch. Jediný otvor se nachází pouze v její horní části a v zimě vniká dovnitř těžší chladný vzduch, který ji vyplňuje po celý rok a udržuje v ní celoročně stálou teplotu blízkou bodu mrazu. Jeskyně leží nedaleko přehrady Naděje, která se nachází v hlubokém zalesněném údolí horního toku Hamerského potoka (dříve též Lužné), pod severními svahy Suchého vrchu u Mařenic. Jeskyně byla pro místní obyvatele dlouhá léta zdrojem ledu. Turistům se otevřela v 19. století, ve stejnou dobu jako úzká stezka. Prvotní vstup do jeskyně byl po otesaném kmeni, jenž byl nahrazen žebříkem. Jeskyni si mohli zájemci prohlédnout s průvodcem. Od roku 1988 je na jeskyni mříž. Významným místem je jeskyně pro některé druhy netopýrů. Zájemci se s jejich populací mohou seznámit každé září, kdy se u jeskyně koná Evropská noc s netopýry. K Naději a jeskyni vede červená turistická značka z Horní Světlé. Cyklisté a běžkaři mohou využít cyklostezky z Krompachu, Kytlice nebo Luže.

Upečte si chleba z kvásku
TIP NA KNIHU
KDE: např. na kosmas.cz
ZA KOLIK: 223 Kč

Spoléháte se s pečivem na supermarkety nebo na menší obchůdky? Nebo si v pečení věříte? Pokud ano, máme pro vás zajímavou, křupavě voňavou inspirativní knížku. Vydalo ji nakladatelství Dauphin. Celý její název zní Pečeme chleba z kvásku a děláme domácí těsta. Užitečná publikace je výborem i volným pokračováním dvoudílných Domácností našich babiček. A vězte, že je z pera zkušené autorky Aleny Gajduškové, která tak vychází z historických kuchařských knih.

Putování po Středozemi 
TIP NA HRU
KDE: na heureka.cz
ZA KOLIK: od 2 079 Kč

Pán prstenů aneb Putování po Středozemi nebo Stínové cesty, to je titul strategické deskové hry pro pět hráčů ve věku od 14 let. V dolech Morie i v Temném hvozdu sílí hrozba. Trpaslíci naslouchali a pokyvovali plnovousy, neboť věděli, že se do toho hvozdu budou muset brzy odvážit a že po horách je to nejriskantnější překážka, kterou musí zdolat, než se dostanou k drakově baště. Stínové cesty je rozšíření deskové hry Pán prstenů: Putování po Středozemi. Výrobcem je Blackfire.

Stina Jackson: Pustina
TIP NA KNIHU
KDE: např. na kosmas.cz
ZA KOLIK: 323 Kč

Kdo má rád severské detektivky, neměl by minout švédskou spisovatelku Stinu Jackson a její poslední román Pustina, který je na pultech knihkupectví od letošního podzimu. Hlavní hrdinkou napínavého příběhu je Liv, dcera despotického otce Vidara, která si v Pustině, vesnici na samém konci silnice, připadá jako v kleci. Až do chvíle, kdy je Vidar nalezen mrtvý. Do smrti starého muže se zaplete dvojice dealerů a zlodějíčků, kteří věděli o jeho skrývaném bohatství. Ale všechno může být mnohem složitější…