Server napsal, že na Městský soud v Praze se s návrhem na zrušení ochranného opatření obrátila Poliklinika Anděl. Ministerstvo totiž v polovině letošního června určilo, že testy na přítomnost covidu-19 před návratem do ČR mohou provádět pouze zahraniční poskytovatelé zdravotních služeb.

Do té doby mohly testy dělat akreditované laboratoře, tedy včetně českých, které tuto službu například poskytovaly cestovním kancelářím.

Testování ve školách.
Testování ve školách skončí, oznámil Vojtěch. Děti budou i nadále nosit roušky

Soud podle České justice připustil, že požadavek na předložení testu při návratu z některých zemí je legitimní. Problém však spatřuje v tom, že ministerstvo nijak nevysvětlilo důvody změny, po které nemohou tuto službu v zahraničí poskytovat i české akreditované laboratoře. Opatření navíc neodůvodněně rozlišuje mezi antigenním a PCR testem, kdy u antigenního testu v podstatě vyžaduje přísnější podmínky. Nejasná je také požadovaná akreditace laboratoře, napsal server.

Chybí náležitá definice 

„Městskému soudu v první řadě není zřejmé, jakou akreditaci (dle které technické normy či předpisu) má vlastně taková laboratoř splňovat (tím spíše v zahraničí), a v návaznosti na to nelze tedy dovodit, zda je možné, aby takovou akreditaci splnila česká, zahraniční či unijní evropská laboratoř, popřípadě každá z nich. A zda a za jakých podmínek odpůrce (ministerstvo) uzná, že definici takové akreditované laboratoře splňuje poskytovatel zdravotních služeb,“ konstatoval soud.

Premiér Andrej Babiš (uprostřed), slovenský premiér Eduard Heger (vpravo) a rakouský kancléř Sebastian Kurz
K plošné uzávěře škol ani hranic nedojde, shodl se Babiš s Kurzem a Hegerem

„Bez náležité definice statusu zařízení, jejichž potvrzení odpůrce (ministerstvo) míní akceptovat jako věrohodné, by skutečně ad absurdum mohlo dojít i k tomu, že bude v zahraničí vystaveno potvrzení o testu, který bude vykonaný v nižším standardu a který ani nemusí splnit požadavek na prokázání bezinfekčnosti vstupující osoby na území České republiky,“ upozornil soud.